pless.pl

Reklama

Foto

  • 5 listopada 2022
  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 20044

Święto Niepodległości w Pszczynie

Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Pszczynie - msza za Ojczyznę w kościele Wszystkich Św. - 11.11.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Pszczynie - złożenie wieńcy i zniczy pod pomnikiem Wolności i Zwycięstwa - 11.11.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Pszczynie - przemarsz na Plac Wolności i Zwycięstwa - 11.11.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Pszczynie - pod pomnikiem Wolności i Zwycięstwa- 11.11.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
W piątek, 11 listopada obchodziliśmy w Pszczynie Narodowe Święto Niepodległości. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości i film z wspólnego śpiewania hymnu na Placu Zwycięstwa i Wolności!Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali ulicami Pszczyny na Plac Zwycięstwa i Wolności do taktu muzyki granej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą "Silenzio" z Woli.

Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "Niepodległa do hymnu", wspólnie śpiewając "Mazurka Dąbrowskiego".

W swoim przemówieniu starosta pszczyńska Barbara Bandoła podkreślała, że wolność wymaga wspólnoty, zaś wspólnota - szacunku. - Abyśmy mogli być wspólnotą musimy się nawzajem szanować, niezależnie od tego, jakie wyznajemy przekonania. Musimy szanować dzieci, kobiety, starszych ludzi. Gdy wzajemnie będziemy okazywać sobie szacunek, wtedy możemy mówić o wspólnocie. To dla młodego pokolenia chcemy budować wspólnotę. Wspólnotę w Europie, wspólnotę w kraju, wspólnotę w naszej małej Ojczyźnie - mówiła starosta.

Zastępca burmistrza Pszczyny Magdalena Czarnecka zaznaczyła, że historia wielokrotnie pokazywała, jak łatwo wolność utracić, gdy nie troszczymy się o dobro całego kraju. - Dziś, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwają walki o zachowanie niepodległości warto na nowo zdefiniować te wielkie słowa... Pamiętajmy, że jesteśmy częścią społeczności lokalnej, ale też częścią wielkiego narodu. Patriotyzm to nie tylko działanie na rzecz najbliższego otoczenia, ale też włączenie się w to, co służy całemu kraju - mówiła zastępca burmistrza.

Julia Folek i Emilia Wojtala, wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonały utwór "Rozkwitały pęki białych róż". Odśpiewany został także utwór patriotyczny "Rota". Obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Silenzio" z Woli.

11 listopada to również dzień św. Marcina, patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich. Z tej okazji samorządowcy podziękowali Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Pszczyny.

W obchodach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.