Foto

  • 13 kwietnia 2022
  • 17 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 6085

W nowym PCKulu powstanie otwarta strefa do spędzania wolnego czasu

Bioteka - zielona biblioteka w Lublinie · fot. Urząd Miasta Lublin
Dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury w rozmowie z naszym portalem opowiedział nieco więcej o wnętrzu nowego centrum kultury. Podróże po ośrodkach w całym kraju zainspirowały go do stworzenia przestrzeni, w której zwłaszcza młodzi ludzie będą mogli spędzać czas wolny. Co ważne, całkowicie za darmo i bez narzucania form aktywności.

Wizualizacja , koncepcja , nowa  siedziba  pckul
Wizualizacja - nowa siedziba PCKulu przy ul. Bielskiej w Pszczynie · fot. materiały prasowe


Pszczyńskie Centrum Kultury jest obecnie w trakcie realizacji dwóch projektów - dom kultury plus oraz "konwersja cyfrowa". W ramach obu, a szczególnie drugiego z nich, przeprowadzana jest diagnoza potrzeb kulturalnych lokalnej społeczności.

- Chcemy zapytać młode osoby, co skłoniłoby je do tego, żeby do nas przyjść. Druga grupa, która jest w centrum naszego zainteresowania, to młodzi rodzice. Nowy obiekt, dzięki większej liczbie sal, pozwoli nam zorganizować zajęcia równoległe dla rodziców, których dzieci uczęszczają do nas na warsztaty. Gdy dzieci będą tańczyły, mamy w tym samym czasie będą mogły poćwiczyć. Obecnie mamy czekają na swoje dzieci, aż skończą zajęcia, bo w starym PCKulu nie ma możliwości lokalowych, by coś na ten czas dla nich zorganizować - mówi Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Koncepcja nowej siedziby PCKulu
Koncepcja nowej siedziby PCKulu · fot. UM Pszczyna


- Młodzież to trudna grupa, często jest nastawiona na "nie", neguje świat stworzony przez dorosłych i trudno ją do czegokolwiek skłonić, namówić. Żyje swoim życiem - przyznaje.

- Pierwszy etap badań grup młodzieżowych, pokazał nam, że ważne są dla nich takie aspekty, jak: miejsce, przestrzeń, atmosfera. Dlatego przy aranżowaniu nowego centrum kultury ważne będzie stworzenie takiej przestrzeni, która będzie młodzieży przychylna, w której młodzież będzie chciała przebywać - mówi.

PCkul wizualizacja, koncepcja
Koncepcja nowego centrum kultury


Nowy PCKul ma taki potencjał. Michał Czernek wyjaśnia, że nie chodzi o miejsce typu kawiarnia, bo kiedy idziemy do kawiarni, trzeba coś zamówić, zapłacić. Ma to być przestrzeń, do której młodzież po prostu będzie przychodzić i spędzać w niej czas - za darmo.

- Będziemy po prostu oferować przestrzeń. Dzięki temu być może także zachęcimy młodzież do uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach - to niewykluczone - komentuje M. Czernek.

Wizualizacja , koncepcja , nowa  siedziba  pckul
Wizualizacja - nowa siedziba PCKulu · fot. materiały prasowe


Dyrektor opowiada, że szkolenie z projektu prowadziła dla pracowników PCKulu była kierownik biblioteki w Lublinie, która tę bibliotekę urządzała. Stworzyła w niej zieloną przestrzeń z myślą właśnie o młodzieży - starszej i młodszej. Biblioteka dostała nagrody za atrakcyjny design. Stała sie ona luźną inspiracją do stworzenia takiej przestrzeni w nowym PCKulu.

- To ma być przestrzeń relaksacyjna - ktoś przyjdzie posiedzieć na smartfonie, ktoś poczytać książkę, ktoś porozmawiać. To są dla nas rzeczy nowe, a dla młodzieży naturalne. Młodzi ludzie nie lubią, kiedy coś im się narzuca, do czegoś zmusza. Część na pewno zapisze się np. na zorganizowane zajęcia taneczne lub malarskie. Ale dla pozostałych chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń do przebywania, tworzenia, z odpowiednim zapleczem technicznym - na przykład szybkim internetem, gdzie młodzież nie będzie się czuła w żaden sposób skrępowana, gdzie nikt nie będzie jej mówił co ma w danym czasie robić. Będą mieli dostępne multimedia, sprzęt, możliwość rysowania mangi, zagrania w coś, zobaczenia koncertu, etc. My chcemy dać im te możliwości, z których będą korzystali według własnego uznania - przedstawia koncepcję M. Czernek.

- Mamy w planach również stworzenie biblioteki koncertów, które będą się u nas obywały, jeśli kontrakty z artystami nam na to pozwolą - dodaje.

Wizualizacja , koncepcja , nowa  siedziba  pckul
Wizualizacja - nowa siedziba PCKulu · fot. materiały prasowe


- Jeśli młodzież tylko przyjdzie do nas posiedzieć, to już będzie sukces. Obecnie zdecydowana większość licealistów omija domy kultury szerokim łukiem. To dla nich świat, z którym się nie utożsamiają. Aktualnie realizowane przez nas projekty, których elementem są diagnozy społeczne, pomogą nam poznać potrzeby docelowych odbiorców - przyszłych "klientów" nowego centrum kultury. Mieszkańcy naszej gminy nie oczekują w nowym Centrum tylko wygodnych foteli, dobrych filmów, dużej, ciekawej przestrzeni, ale również oczekują nowych propozycji programowych. To nie będzie tak, że przeniesiemy nasze dotychczasowe zajęcia w nowe miejsce. Ludzie oczekują nowej jakości, nowych pomysłów. Punktem wyjścia jest potencjalny odbiorca. Kiedy poznamy jego potrzeby, jego oczekiwania, wtedy przygotowane przez nas propozycje spotkają się z szerszym, lepszym odbiorem. Będą mówiąc kolokwialnie "trafione" - wyjaśnia.

Przestrzeń otwarta, jak i sale warsztatowe będą w dużej mierze przeszklone.

- Podczas naszych wizytacji byliśmy w domu kultury w Kozienicach - obiekcie ze szkołą muzyczną i kinem. To bardzo duży ośrodek. Mieści się przy jednej z głównych ulic. Szefowa tego domu kultury opowiadała nam, że niewiele osób wiedziało, że starsze osoby chodzą na zajęcia taneczne. Dowiedziały się skąd? Stojąc na światłach i widząc zapalone światło w przeszklonej sali. Zobaczyli: "O, tam ktoś tańczy!". Zainspirowaliśmy się tym - chcemy, żeby to, co się u nas dzieje, było transparentne - mówi Michał Czernek.

Wizualizacja , koncepcja , nowa  siedziba  pckul
Wizualizacja - nowa siedziba PCKulu · fot. materiały prasowe


Drugą częścią realizacji projektu "Dom kultury plus" będzie oddolne stworzenie aktywności przez daną grupę po diagnozie. PCKul zbada grupę i dowie się, jakie są jej potrzeby. Następnie da jej możliwość stworzenia czegoś samodzielnie, kierując również środki finansowe z programu.

- Jeżeli młodzież będzie chciała koncert hip-hopowy, to samodzielnie ten koncert zorganizuje. Od nas dostanie środki finansowe oraz oczywiście wsparcie organizacyjno-techniczno-merytoryczne. W ramach projektów przeprowadzamy ankiety w mediach społecznościowych, w szkołach odbywają się spotkania, będziemy też szukać młodych liderów, którzy pociągną za sobą swoich rówieśników - zapowiada M. Czernek.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.