Reklama

Foto

  • 5 października 2021
  • wyświetleń: 5421

Remont zameczku Promnice, gajówki oraz winiarni

Trwają prace przy gajówce w otoczeniu Zameczku Promnice - 29.09.2021 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Trwa remont zameczku myśliwskiego Promnice. Warto wspomnieć, że w otoczeniu zameczku zachowały się inne, zabytkowe elementy zespołu: gajówka, stodoła oraz tzw. stara winiarnia z II poł. XIX w. Obecnie prowadzone są roboty przy gajówce oraz winiarni związane z adaptacją na potrzeby działalności Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Zameczek Myśliwski Promnice w remoncie
Zameczek Myśliwski Promnice w remoncie - 29.09.2021 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Komisja konserwatorska zapoznała się z aktualnym zaawansowaniem prac przy gajówce. Odkryty został spod wtórnej obrzutki piękny cokół kamienny z piaskowca, który zadecydowano oczyścić i wyeksponować. Po usunięciu wtórnego szalunku z drewnianych desek wyeksponowano i oczyszczono konstrukcję zrębową ścian.

Ciekawostką są odkryte wewnątrz budynku ściany wykonane z przeplatanych gałęzi obrzuconych gliną. Fragmenty tej tradycyjnej technologii zostały przeznaczone do wyeksponowania w formie tzw. świadków w celach edukacyjnych.

Budynek zameczku myśliwskiego, położony nad Jeziorem Paprocańskim w Kobiórze został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13.04.1963 r.

Trwają prace przy gajówce obok Zameczku Promnice - 29.09.2021
Gajówka - zdjęcie archiwalne · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


W otoczeniu zameczku zachowały się: wpisana do rejestru zabytków ruchomych grupa figuralna z patronem myśliwych św. Hubertem autorstwa Jana Jandy a także gajówka, stodoła oraz tzw. stara winiarnia z II poł. XIX w., które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków gminy Kobiór przyjętej Zarządzeniem Nr 130/V/2019 Wójta Gminy Kobiór z dnia 16 października 2019 r. Obiekty są chronione zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kobiór.

ar / pless.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.