Reklama

Foto

  • 2 maja 2021
  • 4 maja 2021
  • wyświetleń: 9229

Pokaz animacji "III Powstanie Śląskie" w Pszczynie

Plenerowy pokaz animacji "100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego" w Pszczynie - 02.05.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
2 maja na fasadzie budynku przy ulicy Bankowej w Pszczynie, a także na południowej elewacji budynku Gminnego Domu Kultury w Kobiórze odbył się plenerowy pokaz animacji "III Powstanie Śląskie". Mapping został wyświetlony symbolicznie o godzinie 20.21 w wielu miejscach w regionie i poza nim.

Pokaz odbył się z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej Polskiej. PCKul i GDK organizowały uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie wraz z Biurem Programu Niepodległa, które koordynuje obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, w tym obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

Biuro Programu "Niepodległa", w ramach ogólnopolskiej kampanii "Śląsk wspólna sprawa", przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich. Ogólnopolska premiera odbyła się 25 kwietnia o godzinie 20.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie.To wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane są nowe, ale nie jest to łatwy proces. Ślązacy w trzech powstaniach walczyli o przyłączenie do II Rzeczpospolitej. III Powstanie Śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu.

W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony jak i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych.

ar / pless.pl

źródło: PCKul

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GDK w Kobiórze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GDK w Kobiórze" podaj