Reklama

Foto

  • 8 sierpnia 2020
  • 10 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 19423

Przez Aleję Dębową do Promnic i dalej

testujemy trasy rowerowe, trek


Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020
Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020 · fot. ar / pless.pl


Zameczek Myśliwski Promnice
Zameczek Myśliwski Promnice nad Jeziorem Paprocańskim · fot. M. Cyran


Las w Kobiórze, ścieżka rowerowa - 31.07.2020
W Lasach Pszczyńskich napotkamy na wiele kapliczek · fot. ar / pless.pl


Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020
Nowe ścieżki rowerowe w Parku Dworcowym biegną do rowerowego szlaku czerwonego · fot. ar / pless.pl


Budowa kościoła pw. Jana Pawła II w Pszczynie - 02.2020
Budowa kościoła pw. Jana Pawła II w Pszczynie · fot. ar /pless.pl


Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020
Przez Pszczyńskie Lasy przebiega bogata sieć leśnych ścieżek, które można przemierzać bez końca · fot. ar / pless.pl


Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020
Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020 · fot. ar / pless.pl


Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020
Aleja Dębowa Pszczyna - Promnice - 31.07.2020 · fot. ar / pless.pl
W naszym cyklu rowerowym tym razem proponujemy wycieczkę dla całej rodziny przez historyczną Aleję Dębową w Pszczynie i Piasku. Aleja przebiega częściowo przez czerwoną trasę rowerową, dlatego bardziej wytrwali mogą wybrać się w podróż nad Jezioro Paprocańskie, a jeśli będzie Wam mało, możecie przez Lasy Murckowskie dostać się aż do centrum Katowic.

Aleja Dębowa to część dawnego szlaku konnego łączącego pszczyński zamek z Zameczkiem Myśliwskim Promnice nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Na ponad 3-kilometrowym odcinku rosną 150- a nawet 250-letnie dęby! Pszczyńska część tego szlaku biegnie przez ulicę Łowiecką. W Piasku historyczna droga nosi nazwę po prostu Alei Dębowej.

Czerwony szlak rowerowy to jedna z najpopularniejszych tras w regionie. Rozpoczyna się w centrum Katowic i biegnie przez Lasy Murckowskie, Tychy oraz Lasy Pszczyńskie. Kończy się w Pszczynie, w Parku Zamkowym. Większość całej trasy czerwonej biegnie szutrowymi, leśnymi ścieżkami. Jadąc od Pszczyny przez Piasek pokonujemy odcinek dróg osiedlowych.

Zameczek Promnice powstał w 1861 roku. Został zbudowany w stylu angielskiego neogotyku jako rezydencja myśliwska rodziny Hochbergów. Aby usprawnić komunikację między zamkiem a pałacykiem wytyczono szlak konny, dlatego droga potocznie była zwana "Reitweg" (niem. szlak konny). Po obu stronach obsadzono go dębami. Drzewa sadzono co 10 metrów.

Drzewostan Alei, który pierwotnie stanowił tylko dęby, dziś zawiera też graby pospolite oraz brzozy brodawkowate, które nasadzono 60-70 lat temu.

W ostatnim czasie wzdłuż Alei Dębowej i czerwonego szlaku rowerowego powstały nowe ścieżki rowerowe, które biegną już od Dworca PKP i Centrum Przesiadkowego w Pszczynie przez Park Dworcowy i ulicę Katowicką. Turyści z bardziej odległych miejscowości mogą więc rower przetransportować do Pszczyny pociągiem, a następnie wygodnie wyruszyć w trasę na dwóch kółkach.

Przejeżdżając Aleją Dębową miniemy m.in. powstający na Osiedlu Powstańców Śląskich (Poligon) w Pszczynie kościół pw. Jana Pawła II, który stylem nawiązuje do romanizmu. Jadąc przez Pszczyńskie Lasy możemy podziwiać liczne kapliczki.

Decyzją wojewody katowickiego we wrześniu 1981 roku aleja została uznana za pomnik przyrody. Ochroną objęto wówczas 290 sztuk dębów szypułkowych. Do dziś zachowało się 270 drzew.Trasa szlaku czerwonego: Katowice: Śródmieście - os. Paderewskiego - Muchowiec - Piotrowice - Ochojec - Kostuchna - Podlesie - Tychy: Mąkołowiec - Wilkowyje - Wyry - Tychy: Żwaków - Paprocany - Kobiór - Piasek - Pszczyna. Długość trasy: 52 kilometry.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj