Reklama

Foto

  • 9 sierpnia 2019
  • 16 września 2019
  • wyświetleń: 37745

Dożynki Gminno-Powiatowe w Kobiórze

Dożynki Gminno-Powiatowe w Kobiórze - 15.09.2019 · fot. Powiat
Dożynki to czas ukoronowania całorocznego trudu, wytchnienia i dziękczynienia za plony. W tym roku rolnicy z całego powiatu świętowali ten dzień podczas gminno-powiatowych dożynek w Kobiórze.

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Kobiórze, z udziałem chóru "ExAnimo" oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Echo Pszczyny". Następnie korowód dożynkowy przejechał na teren Gminnego Ośrodka Sportu.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli, rolnicy i licznie mieszkańcy całego powiatu.

- Kobiór to najpiękniejsza wieś nad Korzeńcem, mała gmina z wielkim sercem. Dzisiejsze święto plonów dedykowane jest rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, hodowcom, pszczelarzom oraz leśnikom. Mamy za co dziękować. Z informacji uzyskanych od naszych rolników wynika, że pomimo anomalii pogodowych, tegoroczne plony są dość dobre. Ominęły nas także wielkie nawałnice i gradobicia. Zdajemy sobie sprawę, że rolnictwo tradycyjne w Kobiórze zanika. Dlatego w ostatnich latach nie było w Kobiórze tradycyjnych dożynek. W tym roku została nam powierzona organizacja dożynek gminno-powiatowych, co zmobilizowało samorząd i mieszkańców do wspólnej pracy i jednocześnie pokazało, że jesteśmy wspólnotą i możemy na siebie liczyć - mówił wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

Starosta Barbara Bandoła podkreślała, że powiat pszczyński słynie nie tylko z pięknych widoków, wspaniałych produktów, ale przede wszystkim z bardzo pracowitych mieszkańców. - Po wielomiesięcznych wysiłkach przyszedł czas, aby podziękować za to, że dzięki rolnikom możemy cieszyć się darami ziemi. Dziękuję za chleb, za najpiękniej wyrażony patriotyzm, bo codzienną pracą i pielęgnowaniem tradycji. Życzmy sobie, abyśmy potrafili się tym chlebem dzielić - mówiła Barbara Bandoła.

Zgodnie z tradycją dożynkową, gospodarze uroczystości otrzymali z rąk starostów dożynkowych, Beaty i Marcina Zawieruchów chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż.

Starosta Barbara Bandoła wyręczyła wyróżnienia - "Żubry Pszczyńskie" osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Otrzymali je:
  • Cecylia i Jan Rygułowie (prowadzą jedno z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Kobiór, uprawiają zboża, ziemniaki i kukurydzę, a całość nastawiona jest na produkcję mleczną. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny i jest doskonałym przykładem dobrej praktyki rolniczej);
  • Grażyna i Szczepan Polokowie (prowadzą uprawę pieczarek w Kryrach, obecnie, po prawie trzydziestu latach intensywnego i stałego rozwoju gospodarstwo państwa Poloków posiada 43 nowoczesne, wyposażone w urządzenia do regulacji klimatu hale o łącznej powierzchni ponad 23 tys. m2. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Niemiec, Francji, Bułgarii, Grecji czy Anglii);
  • Marian Pigan (nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, nie tylko pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wsi i terenów rolnych, ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej);
  • Donata Szałaśna (rodowita kobiórzanka, w czasie, kiedy sprawowała funkcję Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Kobiórze miała miejsce reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Donata od początku pracuje w Zarządzie Koła, a obecnie jest jego przewodniczącą; udziela się społecznie na rzecz gminy Kobiór, aktywnie angażuje się w organizację konkursów potraw regionalnych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym);
  • Katarzyna Myszor (od wielu lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiórze, od kilku lat jest prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie, podejmuje liczne działania na rzecz rozwoju rolnictwa, a także współpracuje z samorządem lokalnym i instytucjami pracującymi na rzecz rolnictwa).


Gmina Kobiór przyznała wyróżnienia w uznaniu zasług wniesionych w rozwój kobiórskiego rolnictwa dla Cecylii i Jana Rygułów, Ewy i Janusza Twardków oraz Gabrieli i Bernarda Mazurów. Specjalne podziękowania zostały skierowane również dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze wraz z promesą na dofinansowanie zakupu serdaków do strojów śląskich. Puchary Przewodniczącego Rady Gminy za jeden z lotów odebrali hodowcy gołębi: Jerzy Gandyk, Zygmunt Jaromin i Jerzy Orędorz.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach wręczyli Janowi Rygule raz Genowefie Przewoźnik statuetki "Złoty Kółkowicz", które są wyrazem uznania dla ich bezinteresownych dokonań na przestrzeni wielu lat dla miejscowego społeczeństwa, rolnictwa i organizacji rolniczych.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły regionalne: "Kobiyrzoki", "Kobiórsko Czelodka" oraz "Kobiórzanie", odbył się pokaz tańca nowoczesnego i towarzyskiego, pokaz tańca brzucha oraz koncert Natalii Mikołajec z zespołem.

Kolejnym punktem dożynek był "Teatr Jednego Mima" Ireneusza Krosnego, wystąpił także zespół "Carrantouhill", a wieczorem mieszkańcy bawili się podczas śląskiej biesiady z Mirkiem Szołtyskiem. Do późnych godzin trwała zabawa z zespołem Akord.

Na uczestników dożynek czekały także dodatkowe atrakcje, m.in. wystawa sprzętu rolniczego, gołębi i ptaków ozdobnych, wystawa wędkarska i pszczelarska, stoiska producenckie, wesołe miasteczko dla dzieci czy przejażdżki końmi.

new, BM / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.