pless.pl

Felietony

WYŚLIJ FELIETON
  • 9 maja 2020
  • 11 maja 2020
  • wyświetleń: 7028

Agnieszka Galbierz: czas, by docenić to, co mamy na wyciągnięcie ręki

Od pewnego czasu gromadzę wschody słońca. Kolekcjonuję je w formie fotografii, wykonanych nieprofesjonalnie, telefonem. Zachwyca mnie, że każdy wschód jest inny i każdy mogę postrzegać jako niesamowite zjawisko, pełne światłocieni, czyniących rzeczywistość bardziej magiczną. Nie przeraża mnie konieczność wczesnego wstawania, bo dla takich widoków warto przełamać senny opór.

Reklama

Jeśli chcesz opublikować swój felieton, wyślij go za pomocą tego formularza. Najciekawsze teksty opublikujemy na łamach portalu, a niektórym autorom zaproponujemy stałą współpracę. Osobom publikującym felietony gwarantujemy najwyższą jakość komentarzy i zero hejtu! Zapraszamy do współpracy!


Wschody słońca · fot. Agnieszka Galbierz


Czas kwarantanny to dla większości z nas czas refleksji. Zamiast miotać się w kołowrotku serwisów informacyjnych i wiadomości, które powodują, że popadamy w otępienie, może warto docenić, to, co mamy na wyciągnięcie ręki, a czego często nie dostrzegamy. Bo natura jest taka powszechna, łatwo dostępna i bywa nudna, bo w sumie na pierwszy rzut oka nic się tam nie rozgrywa. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wystarczy kilka minut, żeby znaleźć się w otoczeniu zieleni, wystarczy wsiąść na rower, żeby pożegnać miejski zgiełk. Co mają powiedzieć mieszkańcy wielkich miast, których okoliczności przyrody sprowadzają się do niewielkich skwerków, z których korzysta jednocześnie wielu ludzi? Trudno w takich miejscach o chwilę kontemplacji i wyciszenia.

Zakaz wstępu do parku, czy lasów (dopiero co zniesiony) potraktowaliśmy jak polityczny cios w prawa i wolności obywatelskie. Problem w tym, że wcześniej wielu z nas wybierało wypoczynek zgoła inny niż łono przyrody. Rodzinna wycieczka do centrum handlowego, wygodny fotel, pilot w ręku i przesuwające się kolorowe obrazy na ekranie, czy zatłoczona knajpka z dostępem do wodopoju, stanowiły większe atrakcje niż jakiś tam kawałek lasu. Skąd w nas taka zaciętość do obrony zagwarantowanych konstytucyjnie swobód, w momencie kiedy nam je odbierają, a obojętność w chwili, gdy nic im nie zagraża? Czasami taki rodzaj "zamachu" pozwala na głębsze spojrzenie, odkrycie na nowo, docenienie prozaicznych wartości, które umniejszamy przez ich powszechność.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.