pless.pl

Felietony

WYŚLIJ FELIETON
  • 18 kwietnia 2020
  • 20 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 13644

Renata Zborowska: Dla każdego coś miłego, czyli o kulturze słów kilka

Wiele osób narzeka, że w naszym mieście nie dba się o dostęp mieszkańców do kultury, że kilka wielkich imprez nie zaspokaja potrzeb przeciętnego człowieka. Pisałam poprzednio, że nie wiemy o wielu rzeczach, które dzieją się z najbliższej okolicy, bo wiedzieć nie chcemy. Nie czytamy plakatów, ogłoszeń, nie szukamy informacji. Potrafimy, niestety, tylko narzekać.

Reklama

Jeśli chcesz opublikować swój felieton, wyślij go za pomocą tego formularza. Najciekawsze teksty opublikujemy na łamach portalu, a niektórym autorom zaproponujemy stałą współpracę. Osobom publikującym felietony gwarantujemy najwyższą jakość komentarzy i zero hejtu! Zapraszamy do współpracy!


W tym felietonie chciałabym przybliżyć nieco działalność kulturalną w naszym mieście, oczywiście tę ogólnodostępną. Wiele osób naprawdę nie wie, co się dzieje wokół. Najprościej jest powiedzieć, że nic i mieć tylko pretensje. Na pewno nie wymienię wszystkiego, ale podzielę się tym, o czym wiem.

W Pszczynie nie ma kina. To prawda. Nie wiem dokładnie, jakie są przyczyny tego, że przestało funkcjonować kino Wenus, ale wiem mniej więcej, dlaczego nie udało się z kinem na Dworcowej. Zbyt mało chętnych na seanse. Ci, którzy byli, chwalili pomysł, atmosferę, ale właścicielom chyba przestało się opłacać, bo dochód z tego żaden.

Mało kto jednak wie, że w Pszczyńskim Centrum Kultury działa od wielu lat Dyskusyjny Klub Filmowy, gdzie można nie tylko zobaczyć ciekawe dzieła kinematografii światowej, ale także wysłuchać prelekcji, wziąć udział w dyskusji. Za darmo!!!

Kochasz literaturę? Możesz przyłączyć się do "Zakątków Literackich" w PCKulu, gdzie spotkasz takich jak ty, porozmawiasz o książkach, wymienisz się poglądami, zgłębisz tajniki pisarstwa światowego. Za darmo!!!

A może malowanie? Fotografia? Szachy? Za drobną opłatą (tym razem, bo nie wszystko może być za darmo) możesz doskonalić swoje pasje pod czujnym okiem fachowców.

Dla młodych ludzi też jakieś propozycje się znajdą. Różne rodzaje tańca realizowane w wielu grupach tanecznych, zajęcia plastyczne, ceramiczne, robotyka. Mało? Jeżeli masz jakieś inne marzenia to zaproponuj. Może uda się zrealizować. Kochasz teatr? Pomoże ci w tym Stowarzyszenie Take tam.., które organizuje dla osób w różnym wieku wiele zajęć z tym związanych. Wystarczy wejść na ich stronę i zapoznać się z ofertą. No i skorzystać!

A co ze starszymi osobami, seniorami? Dla nich swoje propozycje ma Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oprócz zajęć językowych, komputerowych, sportowych skorzystać można też z warsztatów artystycznych. Decoupage dla tych, co chcą wyklejać, wyszywać, łączyć różne techniki plastyczne, zająć po prostu ręce, chór dla tych, co im "w duszy gra", taniec liniowy dla tych, którzy chcą się trochę poruszać w rytm muzyki i poznawać ciekawe układy taneczne. Jest więc w czym wybierać. A może chcesz być tylko biernym obserwatorem? Też znajdziemy coś dla Ciebie. Raz w miesiącu możesz wpaść do "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury na spotkanie z "Poezją i muzyką pod 13", gdzie recytatorzy i wokaliści zaproszą cię na miły wieczór z pięknym słowem polskim. Przy dobrej kawie możesz wsłuchać się w fantastyczne teksty i przez godzinkę znaleźć się w innym świecie. Za darmo!!! Chcesz, aby Twoje dziecko poczuło związek z kulturą? Przyjdź z nim na "Popołudnie dla najmłodszych", gdzie młodzi recytatorzy i wokaliści zaproponują wspólną zabawę z piosenkami dla dzieci oraz chwilę refleksji z wierszami dla milusińskich. A może Ty lub Twoje dziecko chcielibyście na scenę? Nic prostszego! Podejdź po koncercie "Poezji i muzyki pod 13" lub "Popołudnie dla najmłodszych i zgłoś swoje chęci. Na pewno skorzystamy i zaprosimy na próbę.

Jest więc w czym wybierać każdy może znaleźć coś dla siebie, trzeba tylko chcieć. Tak więc życzę wszystkim, żeby Wam się chciało!!!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.