Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 17 maja 2019
  • wyświetleń: 1291

III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książętach Pszczyńskich

W tym roku już po raz kolejny odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książętach Pszczyńskich "Hochbergowie - książęta na pszczyńskim zamku".

III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książętach Pszczyńskich - 05.2019 · fot. Agnieszka Chlebek-Rolska


W rywalizacji wzięły udział dwuosobowe drużyny z czternastu szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego, które zmierzyły się z testem wiedzy o rodzie panującym w Pszczynie oraz pięcioma zadaniami praktycznymi (praca z tekstem źródłowym, znajomość drzewa genealogicznego, znajomość budynków związanych z życiem i działalnością Hochbergów na Śląsku, zadanie oparte o fragment filmu "Magnat").

Uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitali: zastępca burmistrza Pszczyny - dr Barbara Sopot-Zembok, kierownik działu edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie - Małgorzata Wójcik oraz dyrektorzy placówek organizujących konkurs - dr Halina Nocoń oraz Witold Wiktorczyk.

III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książętach Pszczyńskich - 05.2019
III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książętach Pszczyńskich - 05.2019 · fot. Agnieszka Chlebek-Rolska


Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą oraz umiejętnościami. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Studzienicach (opiekun Milena Pitlok), na drugiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 8 w Rudołtowicach (opiekun Sylwia Kościelny). Na podium znalazła się również drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. księdza J. Twardowskiego z Pszczyny (opiekun Adam Mrozek).
Konkurs został zorganizowany przez: SP nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, ZSP w Studzienicach oraz Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Nasza podróż dobiegła końca. Hochbergowie to ostatni ród panujący na pszczyńskim zamku. Wcześniejsze edycje konkursu dotyczyły Piastów, Thurzonów, Promnitzów oraz Anhaltów. Nie wyczerpaliśmy jednak wszystkich interesujących wątków. Przed organizatorami konkursu ogromne wyzwanie. Mamy nadzieje mu sprostować w kolejnych latach.

Agnieszka Chlebek-Rolska

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.