Edukacja

  • 29 września 2023
  • wyświetleń: 1335

Pawłowice przeciw wandalizmowi: policjanci i SOKiści porozmawiają z uczniami

W ubiegłym tygodniu w urzędzie gminy wójt Franciszek Dziendziel spotkał się m.in. z dyrektorami szkół i przedszkoli oraz przedstawicielami policji. Celem spotkania było przeciwdziałanie aktom wandalizmu, które w ostatnich miesiącach nasiliły się w gminie Pawłowice. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Akty wandalizmu w Pawłowicach
Akty wandalizmu w Pawłowicach · fot. UG Pawłowice


Stłuczone szyby na przystankach autobusowych, wyrwane z betonowym fundamentem kosze na śmieci, zniszczone wiaty rekreacyjne, uszkodzone płoty, fontanna, urządzenia na wodnym placu zabaw, skopane drzwi i zdewastowane klomby to tylko niektóre przykłady skandalicznego zachowania wandali. Do tego dochodzi spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, często przy szkolnych boiskach oraz pozostawianie po sobie śmieci: butelek, puszek po piwie, pudełek po papierosach, niedopałków.

Zarówno policja, jak i dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz obecni na spotkaniu przedstawiciele rady gminy i jednostek organizacyjnych stwierdzili, że młodzieży i rodzicom brakuje świadomości konsekwencji, jakie mogą spotkać nieletnich (często są to osoby w wieku od 13 do 15 lat) za niszczenie mienia publicznego. Dlatego w szkołach zostaną zorganizowane spotkania dla uczniów i ich opiekunów, podczas których policja będzie tłumaczyć, że niszczenie mienia nie jest bezkarne. Sprawy z udziałem nieletnich są kierowane do sądu rodzinnego, a interwencja policji zostawia ślad w życiorysie, który w przyszłości może utrudnić zdobycie wymarzonej pracy.

Nowy peron w Warszowicach
Nowy peron w Warszowicach · fot. UG Pawłowice


Wójt poinformował zebranych, że w szkołach będą gościć funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z pogadankami na temat odpowiedzialnego zachowania się na przejazdach kolejowych, tym bardziej że w Warszowicach od niedawna zatrzymuje się pociąg, a do listy przystanków kolejowych dołączą też Pawłowice. Gmina planuje też wprowadzić uchwałą rady gminy regulamin zakazujący m.in. spożywania alkoholu w wiatach rekreacyjnych oraz w pobliżu szkół. Taka uchwała pozwoli policji skuteczniej karać osoby pijące alkohol w wyżej wymienionych miejscach. Ważne jest też utworzenie sieci powiązań pomiędzy szkołami, urzędem, policją i Ośrodkiem Pomocy Społecznej, aby interwencje były bardziej efektywne.

Policjanci zachęcali, aby osoby będące świadkami aktów wandalizmu zgłaszali ten fakt policji, dzwoniąc na numer 112. Co ważne, zgłoszenia mogą być anonimowe. Reakcja społeczności lokalnej na nieodpowiednie zachowanie zarówno osób niepełnoletnich, jak i dorosłych to klucz do budowania odpowiedzialności za to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu.

BM / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.