pless.pl

Reklama

Edukacja

  • 14 marca 2023
  • wyświetleń: 1117

Niech moda będzie wolna! Projekt społeczny "Ciuchowy zawrót głowy"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

"Jakiś czas temu Polskę obiegła informacja, że marka "Shein" otwiera magazyn w naszym kraju. To straszna wiadomość - firma ta jest liderem wśród marek ultra fast fashion, które bardzo zanieczyszczają środowisko, a także niehumanitarnie traktują pracowników" - wskazują pszczyńskie licealistki, które w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" tworzą projekt "Ciuchowy zawrót głowy".

Reklama

Projekt "Ciuchowy zawrót głowy"
Projekt "Ciuchowy zawrót głowy" · fot. materiały prasowe


- "Ciuchowy zawrót głowy" ma na celu pokazać, że kupowanie ubrań "z drugiej ręki" jest naprawdę dobrym rozwiązaniem w walce z fast fashion. Chcemy swoimi działaniami w internecie, a także poprzez różnego rodzaju wydarzenia sprawić, by moda była wolna - takie jest nasze hasło, którym się kierujemy na naszych social mediach - mówią dziewczyny.

- W ostatnim czasie bardzo popularne stały się różnego rodzaju firmy fast fashion, na czele z Shein, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Chciałyśmy zwrócić uwagę na szkody wyrządzane przez fast fashion (głównie zanieczyszczenie środowiska i wykorzystywanie pracowników) i pokazać sposoby, jak z nim walczyć - dodają.

Projekt tworzą Martyna, Kamila, Kinga, Karolina i Julka - uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Już po raz drugi biorą udział w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", w której chodzi o nagłośnienie wybranego problemu i spróbowanie znalezienia jego rozwiązania. W ubiegłym roku, we współpracy z siecią "TekStylowo", zorganizowały "Pokaz mody lumpeksowej".

Ciuchowy zawrót głowy
Projekt "Ciuchowy zawrót głowy" · fot. materiały prasowe


- Chciałyśmy nim udowodnić, że w second handzie można znaleźć pełne stylizacje. Kolejnym wydarzeniem, zorganizowanym jeszcze w ubiegłym roku, był "Szkolny lump", z którego dochód przeznaczyłyśmy na zbiórkę dla Olka Budzika, a ubrania, które nam pozostały, przekazałyśmy na zbiórkę dla osób potrzebujących z Ukrainy - mówią licealistki.

W listopadzie udało im się zorganizować kolejne wydarzenie w Katowicach - "Festiwal Mody Etycznej" we współpracy z Ekologiczną Akademią Dziewczyn i Fundacją "Rzecz społeczna".

Ciuchowy zawrót głowy


- Wygłosiłyśmy tam edukacyjną prelekcję na temat fast fashion. Zebrałyśmy także skojarzenia z hasłem "fast fashion", wyniki były dość oczywiste. Poza naszym wystąpieniem była możliwość wzięcia udziału w warsztatach z malowania ubrań, swapie ubraniowym, a także zobaczyć pokaz mody, na którym wszystkie stylizacje stworzone były tylko z rzeczy z drugiej ręki - opowiadają.

- Prowadzimy też działalność na mediach społecznościowych, w których edukujemy o fast fashion i jej skutkach, a także podsumowujemy nasze wydarzenia. Udało nam się także zdobyć wzmiankę w internetowym Radiu 357 - dodają.

Ciuchowy zawrót głowy


Dziewczyny zapraszają na media społecznościowe:Zachęcają też do używania hashtagu #niechmodabedziewolna.

- Razem możemy pokazać sprzeciw rozwojowi Shein - mówią.

Ciuchowy zawrót głowy

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj