pless.pl

Reklama

Edukacja

  • 28 lutego 2023
  • wyświetleń: 3019

[ZDJĘCIA] Szkoła im. Stanisława Hadyny we Frydku oficjalnie otwarta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku" podaj

Po zakończonej rozbudowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku przyszedł czas na oficjalne otwarcie nowego budynku. Wydarzeniu towarzyszyły podpisanie aktu erekcyjnego, występy artystyczne oraz zwiedzenie budynku szkoły i przedszkola.

Reklama

Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku - 27.02.2023 · fot. Powiat


27 lutego oficjalnie otwarto nowy budynek Szkoły Podstawowej we Frydku. Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa szkoły w gminie Miedźna trwała niecałe 2 lata. Koszt całości inwestycji wyniósł 13 595 395,08 zł, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 3 500 000,00 zł, pozostała część kwoty została sfinansowana z budżetu gminy.

Nowoczesna placówka pełni funkcję 8-oddziałowej szkoły podstawowej z wydzielonym 3-oddziałowym przedszkolem. W części dobudowanej znajdują się m.in. pomieszczenia dydaktyczne wykorzystywane dla potrzeb szkoły, pomieszczenia przedszkola, szatnie dla uczniów i pomieszczenia administracyjne.

Na elewacji budynku od strony ul. Miodowej znajduje się grafika przedstawiająca członków zespołu "Frydkowianie", który działa przy szkole od 1973 roku rozbudzając w dzieciach przywiązanie do rodzinnej ziemi, kultywuje śląskie tradycje i popularyzuje tańce i pieśni ziemi pszczyńskiej.

Loading...


W uroczystym otwarciu tego nowoczesnego obiektu uczestniczyli dyrekcja szkoły w osobach: Sebastian Pyjas i Karolina Brzenczek, nauczyciele placówki, dzieci i rodzice, minister Michał Wójcik, poseł Grzegorz Gaża, poseł Przemysław Drabek, asystent poseł Mirosławy Nykiel, wójt gminy Miedźna Jan Słoninka, władze powiatu pszczyńskiego, przewodniczący Rady Gminy Miedźna Andrzej Kempny, radni gminni i powiatowi, wójt gminy Bojszowy Adam Duczmal, honorowi i zasłużeni obywatele gminy Miedźna Alojzy Lysko, ksiądz Leon Kraiński, Alojzy Chrostek, ksiądz proboszcz Bogdan Michalski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych "Szkół hadynowskich": Iwona Stępniak, Ewa Wawrzyniak, Adam Świątek, przedstawiciel Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Michał Mazur, wiceprezes "Tauron" - przyjaciel gminy Beata Białowąs, dyrektorzy miedźniańskich szkół i przedszkoli, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkoły, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele firmy budowlanej SIKORA, pracownicy Urzędu Gminy w Miedźnej.

Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka podkreślał, że obiekt zyskał nowe życie. - Jesteśmy w murach Szkoły Podstawowej we Frydku, która została w części wyremontowana, a w części dobudowano nowe skrzydło. Zmieściło się tu również 3-oddziałowe przedszkole, które po 30 latach zostało przeniesione z pomieszczeń tymczasowych. Jeszcze w poprzedniej kadencji rozpoczęto projektowanie rozbudowy tej szkoły, według tego planu miała być jednak rozbudowana zaledwie o kilka pomieszczeń. Po objęciu urzędu podjąłem decyzję o zmianie tej koncepcji. Dzisiaj sądzę, że to był słuszny kierunek - mówił Jan Słoninka, wójt Gminy Miedźna.

Do prac nad projektem wójt zaprosił dyrektorów szkoły, radnych Gilowic i Frydka, pracowników urzędu i przedstawicieli rady rodziców. Wójt mówił, że rozbudowa szkoły to efekt pracy wielu ludzi o ogromnej pasji zawodowej, wielkich sercach i umysłach. - Każdy z obecnych na otwarciu obiektu, włożył kawałek swojego serca, swój kawałek pracy i niemało emocji, gdy bywało trudno. Ale też każdy etap budowy to ogrom satysfakcji i pewności, że warto, że to dobra decyzja - mamy to! - mówił wójt. - Zależało nam na tym, aby stworzyć jak najlepsze warunki nauki dla dzieci i młodzieży aby uczyły się i pozyskiwały nowe kompetencje i umiejętności w nowej, doskonale wyposażonej placówce.

Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kempny dodał: - Nasze podziękowanie, najpiękniej jak umieliśmy wyrazić ma postać muralu na fasadzie budynku, prezentujący roztańczone, radosne dzieci. Te roztańczone i rozśpiewane dzieci to nasza duma, nasza historia, nasze przywiązanie do kultury naszej ziemi -naszej małej ojczyzny.

Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku - 27.02.2023
Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku - 27.02.2023 · fot. Powiat


Starosta Barbara Bandoła gratulowała determinacji i wspólnej siły w działaniu wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji. - Ta szkoła ma bardzo mocne korzenie. Młodzież, która tutaj się uczy ma bardzo mocne podstawy - świetną kadrę pedagogiczną, cudownego patrona, wspaniałych przyjaciół. Ma Zespół Pieśni i Tańca "Frydkowianie", który rozsławia gminę Miedźna i powiat pszczyński nie tylko w Polsce, ale i na świecie - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Dyrektor Szkoły Podstawowej we Frydku Sebastian Pyjas dziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację inwestycji. - Ta szkoła ma łączyć dwie rzeczy - tradycję i nowoczesność. Ta szkoła wprowadza nas w XXII wiek. Nie nas, nasze dzieci. Po nas zostanie coś dobrego, a to one będą obywatelami Polski i świata. To one będą dobrze przygotowane do tego, żeby pełnić rolę w przyszłości, ale od tego jak będą przygotowane jesteśmy my jak tutaj wszyscy siedzimy, przyjaciele naszej szkoły - mówił Sebastian Pyjas, dyrektor Szkoły Podstawowej we Frydku.

Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku - 27.02.2023
Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku - 27.02.2023 · fot. Powiat


Podczas uroczystego otwarcia szkoły we Frydku podpisano akt erekcyjny, w którym wymieniono inicjatorów, fundatorów oraz budowniczych szkoły. Dokument po podpisaniu został umieszczony w kapsule czasu. Termin jej otwarcia wyznaczono na 2073 rok. Wydarzeniu towarzyszyły występy uczniów szkoły oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Frydkowianie".

Loading...

BM / pless.pl

źródło: Powiat, UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku" podaj