Edukacja

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1495

"Sztuka nie musi być nudna" - nowy projekt Zwolnionych z Teorii

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie biorą udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", tworząc projekt, w którym chcą ukazać nową odsłonę sztuki i kultury.

"Sztuka nie musi być nudna" - nowy projekt Zwolnionych z Teorii
"Sztuka nie musi być nudna" - nowy projekt Zwolnionych z Teorii · fot. materiały prasowe


Duet uczennic III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie tworzą Nadja Masiul i Konstancja Nycz-Kalarus.

- Jako osoby zaangażowane kulturowo, które cenią sobie nowe odsłony sztuki pisanej, malowanej jak i tej wystawianej na deskach teatru, zauważyłyśmy wśród rówieśników pewien problem. Jest on związany z nudnym i stereotypowym postrzeganiem sztuki. Chcemy to zmienić i pokazać, że "stare i nudne" Dziady Mickiewicza mogą ponownie stać się interesujące w nowej odsłonie. Idealnie przedstawia to Stowarzyszenie "Take tam" działające w Pszczynie. Właśnie tam młodzi ludzie zajmują się ukazywaniem wiekowych, ale zarazem pięknych dzieł literackich w zupełnie nowy sposób, nadając utworom nowe życie - mówią.

- Przeprowadziłyśmy badania, dowodzące zanik ciekawości kulturowej oraz wydarzeń z nią związanych. Zaciekawione, jak młodzież odpowiedziałaby na pytanie o częstotliwości uczęszczania na jakiekolwiek wydarzenie społeczne, zorganizowałyśmy ankietę na Instagramie. Analiza wyników wyżej wspomnianej ankiety naprawdę nas zaszokowała. Okazuje się, że aż 73% respondentów, odpowiedziało, iż nie było na żadnym wydarzeniu kulturowym w minionym roku, co potwierdziło nasze założenia - dodają.

"Sztuka nie musi być nudna" - nowy projekt Zwolnionych z Teorii
Nadja Masiul i Konstancja Nycz-Kalarus · fot. materiały prasowe


Jak wskazują, dzięki projektowi młodzi ludzie poznają nowe, ciekawe formy kultury.

- Sztuka ma wiele twarzy, wystarczy wybrać tę, która trafi do naszego serca. My pomożemy naszym projektem wskazać te możliwości i ułatwić wybór. Na naszym profilu na Instagramie - "Sztuka nie musi być nudna" - pokażemy jak rozwinąć kreatywne myślenie, nauczymy jak występować publicznie, że wydarzenia kulturowe nie zawsze wiążą się z dużymi kwotami, które trzeba wydać by w nich uczestniczyć. Jest wiele takich wydarzeń, które Pszczyna organizuje dla widzów za darmo, np. były to w inny sposób przedstawione Dziady Mickiewicza wystawione w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, ale jest takich wydarzeń u nas o wiele więcej - zauważają Nadja i Konstancja.

Czym jest olimpiada "Zwolnieni z teorii" i od kiedy działa? Jej pomysłodawcy od 2013 roku wychodzą naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktyki. Działają w oparciu o nowoczesną metodykę nauczania, w ramach której robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów. To zintegrowany produkt: digitalowy i offline’owy. Oprócz platformy i ich obecności w sieci organizują szkolenia, warsztaty i ogromny event jakim jest Wielki Finał, rokroczne podsumowanie całej edycji.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.