pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 16 listopada 2021
  • wyświetleń: 576

[ZDJĘCIA] "Samochodówka" w projekcie o stanie wojennym

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie biorą udział w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy". Organizatorem projektu jest Śląski Kurator Oświaty.

„Samochodówka” w projekcie o stanie wojennym - 15.11.2021 · fot. powiat


Najważniejszym celem projektu skierowanego do uczniów z województwa śląskiego jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Organizatorzy i partnerzy projektu przygotowali działania do zrealizowania w placówkach oświatowych.

W PZS nr 1 w Pszczynie odbył się pokaz filmu "Nie zabierajcie mamy". Uczniowie poznali nieopowiedziane do tej pory historie działaczek "Solidarności" - kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie stanu wojennego oraz wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek. O zdarzeniach, które "obudziły ducha wolności" uczniowie dowiedzieli się podczas prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz wykładu "Odkrywamy historię Solidarności".

Projekt dla uczniów i nauczycieli w PZS nr 1 · fot. Koordynator projektu Krystyna Nowakowska


Przygotowanie szkolnego kącika patriotyczno-historycznego "40 lat po stanie wojennym" i zamieszczenie na stronie internetowej szkoły wystawy fotograficznej było kolejnym zadaniem w ramach realizacji projektu. Międzypokoleniowe spotkanie przybliżyło uczniom nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Podbeskidzia.

W ramach przygotowań do konkursu literacko-plastycznego "Tropiciele historii" młodzież aktywnie poszukiwała "Ludzi Solidarności" z rodzinnych stron. Z odnalezionymi świadkami wydarzeń przeprowadzono wywiady. Uczestnicy konkursu przygotowali kartki do albumu z biogramami świadków wydarzeń stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj