Reklama

Edukacja

  • 5 listopada 2021
  • wyświetleń: 1921

Wspomnienie spotkań ERASMUS+ w gilowickim liceum

W dniach 18-22 października w gilowickim liceum gościli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich: Portugalii, Rumunii, Słowenii, Turcji i Włoch.

Wspomnienie spotkań w ramach projektu ERASMUS+ w gilowickim liceum - 18-22.10.2021 · fot. Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach


Mimo że projekt rozpoczął się 1 listopada 2020 r. było to dopiero pierwsze spotkanie. Za to bardzo udane. Głównym jego celem było poznanie historii górnictwa w krajach partnerskich oraz porównanie tradycji i zwyczajów górniczych w różnych częściach Europy (i nie tylko).

Poniedziałek, 18 październikaSpotkanie rozpoczęło się od uroczystego przywitania, zabaw integracyjnych i zwiedzania szkoły. Goście bardzo szybko się zadomowili. Były prezentacje na temat górnictwa, a po południu podglądanie żubrów w pokazowej zagrodzie w parku pszczyńskim.

Wtorek 19 październikaDzień przyniósł wyprawę do serca polskiego górnictwa, czyli katowickiego Nikiszowca, gdzie pod czułą opieką lokalnych przewodników poznawali życie na tradycyjnym górniczym osiedlu. Wiedzę na temat historii Śląska pogłębili zwiedzając Muzeum Śląskie w centrum Katowic, a spacer po Strefie Kultury pokazał w jaki sposób można atrakcyjnie wykorzystać tereny pokopalniane.

Środa, 20 październikaPostawili na profesjonalną wiedzę z najwyższej, akademickiej półki. Dzięki uprzejmości Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie cała grupa uczestniczyła w wykładach i laboratoriach poświęconych górnictwu i jego roli we współczesnej gospodarce. Będąc w stolicy Małopolski nie mogli oczywiście pominąć spaceru śladami najwspanialszych krakowskich zabytków. Tym razem rolę przewodników pełnili uczniowie.

Czwartek, 21 październikaTego dnia przyszła pora na zweryfikowanie teorii poprzez zjazd pod ziemię, prosto w 320 - metrowe czeluści kopalni "Guido" w Zabrzu. Tym razem ponownie przewodnicy czarowali gości swoimi opowieściami o pracy górnika przeplatając je licznymi żartami i anegdotami.

Piątek, 22 październikaOstatni dzień spotkania, piątek, spędzili w szkole. Było bardzo atrakcyjnie. Już od rana uczestników spotkania rozkręcił zespół folklorystyczny "Górzanie", dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, np. obcokrajowcy śpiewający poprawną polszczyzną "W zielonym gaju ptaszki śpiewają".
Cały dzień obfitował w liczne atrakcje, spotkanie online z tureckimi uczniami, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, pracę w międzynarodowych grupach nad wspólną kolekcją wrażeń z całego tygodnia pobytu. I wreszcie, uroczyste zakończenie spotkania z certyfikatami i projektowym tortem!
Spotkania niestety już się zakończyły, ale projekt dopiero się rozpędza. Kolejne spotkanie już w marcu w Turcji. Niezmiernie cieszymy się, że Unia Europejska daję możliwość uczestniczenia w projektach, które są niesamowitą przygodą, wspaniałą lekcją otwartości i tolerancji oraz szansą na doskonalenie języków obcych

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj