pless.pl

Reklama

Edukacja

  • 13 maja 2021
  • wyświetleń: 1905

Modernizacja ogrzewania w SP nr 2 w Woli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli" podaj

W Szkole Podstawowej nr 2 w Woli zostało zrealizowane zadanie pn. "Modernizacja ogrzewania w SP nr 2 w Woli - rekuperacja". Teraz urządzenia działają po wieloletniej awarii - zmodernizowano je i odzyskały one swoje funkcje.

Modernizacja ogrzewania w SP nr 2 w Woli · fot. UG Miedźna


Rekuperacja to system odzyskiwania ciepła z wentylacji wewnętrznej budynku. Jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, której montaż pozwala cieszyć się nieprzerwanie świeżym i czystym powietrzem.

Ilość i jakość dostarczanego powietrza do budynku podlega ścisłej regulacji. Uzyskujemy poprzez ten system wyjątkowy mikroklimat w pomieszczeniu dopasowany do naszych potrzeb. Dodatkowo rekuperacja to efektywny odzysk ciepła, pozwalający na znaczną redukcję kosztów ogrzewania.

Jak działa instalacja rekuperacji?

System wentylacji mechanicznej (rekuperacji) to sieć przewodów wentylacyjnych dostarczających i usuwających powietrze z każdego pomieszczenia w budynku. Ruch powietrza wywoływany jest mechanicznie przez wentylatory nawiewne i wywiewne zlokalizowane w centrali wentylacyjnej będącej sercem całego systemu. W centrali znajdują się również poszczególne urządzenia odpowiedzialne za uzdatnienie powietrza do wymaganych parametrów.

Kluczowym elementem samej centrali wentylacyjnej jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, gdzie zachodzi proces odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Sam wymiennik ciepła to urządzenie, przez które przepływają jednocześnie dwa strumienie ciepła w odmiennych do siebie kierunkach:
  • Powietrze zewnętrzne, czyli świeże i chłodne kierowane do budynku
  • Powietrze wewnętrzne, czyli zużyte i ciepłe usuwane poza budynek


Oba strumienie krzyżują się w wymienniku ciepła, przekazując między sobą strumień energii - powietrze wewnętrzne oddaje ciepło do strumienia powietrza zewnętrznego, podnosząc jednocześnie jego temperaturę. Co istotne, wymiennik posiada specjalną przeponę, umożliwiającą przekazanie energii, bez konieczności mieszania się ze sobą poszczególnych strumieni powietrza. Przepona jest niezbędna, aby powietrze zewnętrzne zachowywało swoją świeżość, nie mając kontaktu z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu zużytym.

Szanowanie raz wytworzonej energii to duże oszczędności finansów oraz ulga dla naszego zanieczyszczonego środowiska. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to ogrom zalet, a do największych jej atutów należy zaliczyć: zawsze zdrowe, świeże powietrze, nieporównywalny komfort użytkowania systemu wentylacji oraz znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Rekuperator to całkowita niezależność od pogody, brak konieczności otwierania okien oraz świadoma regulacja wentylacji w obiekcie. Montaż systemu rekuperacji to również sprawne usuwanie nadmiaru wilgoci. Brak konieczności przewietrzania pomieszczeń.

BM / pless.pl
źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli" podaj