pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 26 lutego 2021
  • wyświetleń: 1644

Dzieci z Przedszkola nr 3 stworzyły słownik gwary śląskiej

W ramach międzynarodowego projektu "Piękna nasza Polska cała" dzieci z przedszkola nr 3 w Pszczynie stworzyły słownik gwary śląskiej.

"Piękna nasza Polska cała" Dzieci z przedszkola nr 3 stworzyly słownik gwary - 09.2020-02.2021 · fot. Martyna Szymura, Anna Kuglarz, Barbara Pustelnik, Agnieszka Petelska


Latoś, juzaś łod września nasze przedszkole biere udział w nostympnej edycji projektu ło tymatyce patriotycznyj "Piękna nasza Polska Cała". Rozchodzi sie w nim ło to, coby bajtle wiedziały skond som, i poznały nasze piykne polski tradycje.

Sztyry grupy: Smerfy, Biedronki, Kotki i Sówki pospołu z rechtorami na zicher łonaczom roztomajte zadanio. Jednym śnich było zrychtowani dykcjonorza ślonskij godki. Bajtle mogły sie trefić z naszymi ślonskimi gwarami, kiere skłodajom sie na ślonski dialekt. Niykiere bajtle mogły złonaczyć kartka do dykcjonorza, na kierej stoło słówko naszkryflane po ślonsku i ku tymu łobrozek namalowany bez bajtla. Z tyj cołkij roboty powstoł dykcjonorz z łobrozkami. I na fajrant wszystki bajtle łobmyśliły miana swojij grup po ślonsku i cyknyły se pospołu zdjyńci. Toż tak: Smerfy łostały "Modrymi Gizdami", Biedronki były "Fest Rojbrami" Kotki łostały Gryfnymi Kocikami a Sówki Gryfnymi Bajtlami.

Od września 2020r. nasze przedszkole bierze udział w kolejnej edycji projektu o tematyce patriotycznej "Piękna Nasza Polska cała", którego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycję Polski. Cztery grupy przedszkolne "Smerfy, Biedronki, Kotki i Sówki wspólnie z nauczycielami systematycznie realizują zadania projektowe. Jednym z takich zadań było stworzenie Słownika Gwary. Dzieci miały okazję zapoznać się z gwarą i dialektami występującymi na terenie Śląska. Chętne dzieci z grup projektowych mogły wykonać kartkę do słownika, na której znajdować się miał wyraz po śląsku z tłumaczeniem na polski oraz rysunek wykonany przez dziecko. W efekcie powstał ilustrowany słownik. Na zakończenie zadania grupy biorące udział w projekcie wymyśliły nazwę swojej grupy po śląsku i wykonały wspólne zdjęcie. I taki oto sposobem Smerfy stały się "Modrymi Gizdami", Biedronki były " Fest Rojbrami", Kotki "Gryfnymi Kocikami" a Sówki " Gryfnymi Bajtlami".

Serdecznie dziękujemy Klaudii Rokseli z firmy Gryfnie za pomoc w przetłumaczeniu tekstów!

Wychowawcy: Anna Kuglarz, Martyna Szymura, Barbara Pustelnik, Agnieszka Petelska

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.