pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 10 grudnia 2020
  • wyświetleń: 827

Lekcje Centrum Nauki Kopernik w pszczyńskiej szkole

Uczniowie klas I-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie w ramach współpracy z Centrum Nauki Kopernik realizują projekt edukacyjny Nauka dla Ciebie w ramach całodniowych warsztatów online. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym.

E-planetarium
E-planetobus- Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. · fot. materiały prasowe


E-Planetobus to interaktywny pokaz nieba na żywo. Edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik pokazują, że aby zostać badaczem kosmosu nie trzeba mieć ogromnego teleskopu. Każdy może obserwować niebo i poznawać zagadnienia związane z kosmosem. W czasie zajęć online uczniowie poznali Układ Słoneczny i gwiazdozbiory widoczne aktualnie na niebie. Wybrali się też na wycieczkę w kierunku wybranej przez siebie planety i dowiedzieli jak otrzymać bilet na Czerwoną Planetę. Każde dziecko mogło samodzielnie przeprowadzić eksperyment obrazujący wybrane zjawisko astronomiczne.

Natomiast w ramach e-Laboratoriów, uczniowie wykonywali doświadczenia razem z prowadzącymi wspólnie omawiając wszystkie zagadnienia. Każdy z uczniów otrzymał wcześniej link do zajęć w których miał uczestniczy oraz informacje jakie materiały powinien do nich przygotować.

E-planetarium
E-planetobus- Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. · fot. materiały prasowe


Uczniowie wybrali temat "Poczuj (trój)wymiar" z działu robotyki. Podczas warsztatu zmniejszyli się do rozmiarów atomu by poznać budowę DNA. Następnie tropili ślady życia lecąc wysoko w przestrzeń kosmiczną. Zwiedzając planety i księżyce Układu Słonecznego, mogli zobaczyć Obłok Oorta, dotrzeć do Wielkiej Mgławicy w Orionie i spojrzeć na Drogę Mleczną z zewnątrz. W naszych kosmicznych poszukiwaniach dotarliśmy razem z prowadzącym aż do krańców znanego nam Wszechświata.
W zajęciach z biologii o tematyce "Cukier krzepi? Wszystko co trzeba wiedzieć o cukrze." Wykład na temat roli cukru w naszej diecie był niezwykle ciekawy, eksperci w przejrzysty oraz przystępny sposób opowiadali o zagrożeniach związanych z nadmiernym spożywaniem słodyczy i słodkich napojów.

Fizyka dotyczyła tematu: "Kiedy 2+2 równa się około 4, czyli o pomiarach i niepewnościach". W trakcie zajęć uczniowie mierzyli różne wielkości i określali, jak dokładne są nasze pomiary. Zobaczyli, jak pomiar tej samej rzeczy może dać różne wyniki i co wtedy zrobić. Nauczyli się tak prezentować wyniki, że dobrze rozumieć się z innymi badaczami.

Chemia dotyczyła tematu "Robimy kwasy. Kwaśne - niekwaśne warsztaty wprowadzające w tematykę kwasów, zasad i pH. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kwasy i zasady towarzyszą nam na co dzień, w jaki sposób możemy je rozpoznawać, jaki odczyn mają nasze płyny ustrojowe oraz samodzielnie określą pH kilku substancji. Ponadto uczniowie własnoręcznie robili różne kwasy. Analizowali, jakie kwasy spotykamy w naszym życiu codziennym, rozmawiali o tym, jak chemik odróżnia kwasy od innych związków, a także mogliśmy dowiedzieć się na przykład, czym jest dysocjacja.

Wszystkie warsztaty przygotowane przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczniów a dla szkoły była to niepowtarzalna okazja, aby skorzystać nie tylko z bardzo ciekawych zajęć, ale i pokazać uczniom, jak ciekawa może być nauka nawet w czasach trudnej dla wszystkich pracy zdalnej.

e-laboratoria

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.