pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 23 listopada 2020
  • wyświetleń: 1145

"Strefa ciszy" w ZSO - z myślą o uczniach i naprzeciw ich potrzebom

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSO w Pawłowicach" podaj

W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach powstała specjalna przestrzeń, w której potrzebujący będą mogli się wyciszyć, uspokoić, znaleźć klimat sprzyjający relaksowi i skupieniu.

Strefa ciszy w ZSO Pawłowice · fot. ZSO Pawłowice


Nie trzeba nikogo przekonywać, że wiek dojrzewania bywa trudny, zarówno dla samych nastolatków, jak i dla ich opiekunów - rodziców i nauczycieli. Jeśli dodać do tego fakt, że wielu młodym ludziom przychodzi się borykać nie tylko z hormonalną burzą, ale i z problemami zdrowotnymi, trudną sytuacją rodzinną, wykluczeniem społecznym, kłopotami w nauce i konsekwencjami życia w warunkach pandemii, nie dziwi, że niektórym trudno poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Dla takich uczniów powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach specjalna przestrzeń, w której potrzebujący będą mogli się wyciszyć, uspokoić, znaleźć klimat sprzyjający relaksowi i skupieniu. Pokój ciszy, zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb uczniów, szczególnie tych wrażliwych na bodźce zewnętrzne, posłuży do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, relaksacyjnych i terapeutycznych oraz wszelkich zajęć wymagających stosowania indywidualnych metod pracy. Dzięki przytulnemu wystrojowi wnętrza, tłumiącemu dźwięki z zewnątrz pokryciu ścian, kojącej kolorystyce i zachęcającym do relaksu meblom, nowo powstała przestrzeń sprzyjać też będzie wymagającym dyskrecji rozmowom uczniów i rodziców z psychologami czy szkolnym pedagogiem.

Warto dodać, że pokój ciszy nie jest pierwszą w ZSO inicjatywą, podjętą z myślą o młodych ludziach ze specyficznymi potrzebami, w tym uczniach z orzeczeniami o niepełnosprawności. Dzięki przychylności organu prowadzącego w tym roku szkolnym utworzono stanowisko psychologa. Szkoła zatrudnia nauczycieli specjalistów, stale powiększa się baza specjalistycznego sprzętu do pracy z potrzebującymi go uczniami, a wcześniej otwarto strefę nauki i rewalidacji, dostępną dla wszystkich uczniów na przykład podczas przerw.

Wszystko to przekonuje, że w pawłowicki Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II to szkoła otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych, w której nauczyciele i specjaliści odpowiednio indywidualizują pracę z młodzieżą tak, by uczniowie z różnymi deficytami mogli odnosić sukcesy na miarę swoich możliwości.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

ZSO w Pawłowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSO w Pawłowicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.