Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 706

Jak wybrać dobry rower dla dziecka?

Materiał partnera:

Solidny, niezawodny, ładny i niedrogi - tak rodzice najczęściej opisują rower, który chcą kupić dla dziecka. Takie rowery istnieją, ale aby je znaleźć trzeba wiedzieć na jakie cechy dziecięcych jednośladów zwracać uwagę. Nasz poradnik z pewnością pomoże Ci wybrać dobry rower dla dziecka.

Jak wybrać dobry rower dla dziecka?


Jazda na rowerze to aktywność, którą mogą uprawiać wszyscy. Dla dzieci jest szczególnie polecana, co najmniej z kilku powodów. Na rowerze jeździmy na świeżym powietrzu, więc jest to aktywność zdrowa. Wspiera odporność i hartuje młody organizm. Dodatkowo pozytywnie wpływa na rozwój psychofizyczny. Zatem do jazdy na rowerze zachęcamy dzieci od najmłodszych lat. Najlepszym na to sposobem jest zakup roweru, który da dziecku dużą przyjemność z jazdy.

Jaki rower wybrać na początek?Przygodę z jazdą na rowerze dziecko może zacząć natychmiast po tym, jak nauczy się dobrze chodzić. Zatem rowerek to najlepszy prezent na roczek. Pytanie tylko jaki? Rowerek na trzech kółkach, rowerek z bocznymi kółkami czy biegówkę? Wszystko zależy od możliwości dziecka - każde rozwija się w swoim tempie i naturalnie ma też własne upodobania. My przybliżymy zalety wszystkich opcji, abyś mógł samodzielnie zdecydować jaki rowerek będzie najlepszy dla Twojego dziecka.

Rowerek biegowyBiegówka to rowerek bez pedałów. Dziecko jedzie na nim odpychając się nóżkami. To bardzo naturalna czynność dla najmłodszych i bardzo szybko opanowują naukę jazdy. Rowerek biegowy to dobry wstęp do nauki jazdy na rowerze z pedałami. Pozwala całkowicie pominąć etap jazdy z bocznymi kółkami. Bardzo często dzieci przesiadają się z biegówki wprost na rower bez bocznej asekuracji. Rowerek biegowy z pewnością uczy dziecko samodzielnego utrzymywania równowagi, potem wystarczy krótki kurs pedałowania i gotowe. Bez biegania za rowerkiem i podtrzymywania dziecka, aby nie upadło. Więcej o tym, jak wygląda nauka jazdy na biegówce znajdziesz tutaj (https://sports-extreme.pl/jaki-rower-wybrac-dla-dziecka).

Typy rowerków biegowych:

  • Rowerek biegowy z drewna - lekki i bardzo stylowy, ale bez możliwości regulacji siodełka.
  • Rowerek biegowy metalowy - rama jak w tradycyjnych rowerkach dziecięcych. Warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału została wykonana. Stalowa jest ciężka, maluszkowi może być ciężko sterować. Lepiej zacząć od rowerka na lekkiej ramie aluminiowej lub magnezowej.


Wybierając rowerek biegowy zwróć uwagę na jakość wykończenia - żadnych wystających, ostro zakończonych elementów. Jeśli chodzi o koła to do wyboru mamy koła piankowe i opony. Te drugie będą lepsze, jeśli dziecko będzie jeździć po ogrodzie lub wiejskich ścieżkach.

Rower z bocznymi kółkamiSą dzieciaki, które nie lubią jeździć na biegówce i nie ma potrzeby, aby je do tego zmuszać. Rowerek z bocznymi kółkami również ma swoje zalety. W tym przypadku dziecko najpierw uczy się pedałować, startować i obsługiwać hamulce - a potem przyjdzie pora na samodzielne utrzymywanie równowagi. Dla 2 - 3-latka odpowiedni będzie rowerek na kołach 12-calowych. Pierwszy rowerek dla dziecka powinien być wygodny i wagą dopasowany do możliwości dziecka. Dla delikatnej dziewczynki ciężka stalowa rama może stanowić spory problem. Dziecko szybko zniechęci się do jazdy. Zwróć też uwagę na opony - lepiej jeśli są bieżnikowane. Po pierwsze oferują lepszą stabilność, po drugie są uniwersalne. Sprawdzą się na chodniku w parku i podczas wycieczki do lasu.

Nie można zapomnieć o jednym ważnym aspekcie - rowerek dla dziecka powinien być ładny. Dziewczynki uwielbiają, kiedy rowerek ma urocze zdobienia i koszyczek na kierownicy. Dla chłopców lepszym wyborem będzie maszyna ze sportowym malowaniem. Sporo jest modeli rowerków dziecięcych zdobionych motywami z bajek. Jednak zanim zdecydujecie się na zakup takiego rowerka zwróć uwagę na jakość sprzętu - od tego zależy bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?Dzieci rosną w bardzo różnym tempie. W przedszkolu i na początku szkoły podstawowej dziewczynki rosną szybciej. Dlatego wybierając rowerek nie kierujemy się wiekiem, a wzrostem, a konkretniej długością nóg malucha.

Wybierając rowerek biegowy trzeba zmierzyć przekrok - ustawiamy dziecko w bucikach i mierzymy długość nóżki po wewnętrznej stronie. Doliczamy do tego ok. 2-3 cm. Otrzymany wynik to wysokość mierzona od ziemi do siodełka.

Natomiast rowerek z pedałami warto jest przymierzyć. Na dobrze dopasowanym rowerze dziecko siedzi w pozycji wyprostowanej. Po zatrzymaniu roweru stopy dziecka stabilnie stoją na ziemi.

Rozmiary kół w rowerach dla dzieciW przypadku rowerów dla dzieci nie rozmiar ramy, a właśnie rozmiar koła będzie kluczowy. Rowerki biegowe zawsze wyposażone są w koła o średnicy 12-cali. Jest to rozmiar odpowiedni dla dzieci w wieku 2 - 4 lat o wzroście do 108 cm. Odpowiednio pierwszy rower z bocznymi kółkami też będzie na 12-tkach.

Dla 4 - 6-latków potrzebne są większe koła. Rower dziecięcy na 16-calowych oponach będzie najlepszym wyborem. Jeśli dziecko mierzy więcej niż 120 cm wzrostu odpowiednim rozmiarem będzie 20-cali, ale uwaga - to jest już średniej wielkości rower juniorski i z pewnością nie da się do niego zamontować bocznych kółek.