Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 15 listopada 2019
  • wyświetleń: 2026

Uczniowie z Gilowic uczestnikami wymiany polsko- niemieckiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

20 października młodzież z gilowickiego liceum wyruszyła do Niemiec na spotkanie z młodzieżą ze szkoły Docemus Privatschulen w Gosen - Neu Zittau.

Uczniowie z Gilowic uczestnikami wymiany polsko- niemieckiej


Wymiana młodzieży była kontynuacją współpracy nawiązanej w ubiegłym roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego". W tym roku wydarzenie było możliwe dzięki pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego i wsparciu programu Erasmus+. W szkole gospodarzy odbyła się prezentacja na temat możliwości, jakie daje nam program Unii Europejskiej Erasmus+ . Dowiedzieliśmy się, kto może w nim uczestniczyć i jak wziąć udział w jego inicjatywach. Kilka osób, które już skorzystały z oferty programu Erasmus podzieliło się swoimi doświadczeniami. Zostaliśmy również poinformowani o certyfikatach Youthpass, które zostały nam wręczone w trakcie pożegnalnej kolacji 25 października.

Uczniowie z Gilowic uczestnikami wymiany polsko- niemieckiej


Projekt odbył się pod hasłem Following the Polish (Silesian) traces in Germany, a jego głównymi założeniami były: międzykulturowy dialog młodzieży z obu krajów, budowanie wzajemnego zrozumienia, walka ze stereotypami i uprzedzeniami funkcjonującymi w świadomości społecznej oraz rozwój stosunków polsko - niemieckich.

Uczniowie z Gilowic uczestnikami wymiany polsko- niemieckiej


W programie spotkania znalazły się gry i zabawy integracyjne, edukacyjne i antydyskryminacyjne, prezentacje, gra miejska w Berlinie oraz warsztaty kulturowe, językowe a nawet kulinarne, a jeszcze przed wyjazdem uczniowie przygotowywali prezentacje oraz opracowywali sylwetki znanych osób polskiego pochodzenia zamieszkałych w Berlinie.

Dużo czasu spędziliśmy na poszukiwaniu miejsc szczególnie ważnych w historii obu narodów w dzielnicy Scheunenviertel, gdzie pracując w polsko-niemieckich drużynach, musieliśmy odnaleźć konkretne miejsca (m.in. synagogę żydowską, stary żydowski cmentarz, zbombardowany dom - Missing House, Tacheles i wiele innych) i zdobyć jak najwięcej informacji o nich.Ważnym elementem poszukiwania śladów polskich w Berlinie była wizyta w Instytucie Polskim i wysłuchanie tam prelekcji o polskiej historii i kulturze w Niemczech a także o działalności samego Instytutu.

Uczniowie z Gilowic


Wzięliśmy też udział w ciekawych warsztatach językowych w Pankow w kawiarence Sprachcafé Polnisch, prowadzonej przez Polki promujące polską kulturę i literaturę oraz organizujące warsztaty i kursy języka polskiego. Było twórczo i bardzo zabawnie.

"Żywą" lekcją historii był spacer po Warschauer Straße czy podziwianie pozostałości Muru Berlińskiego na East Side Gallery. Byliśmy pod Bramą Brandenburską i budynkiem parlamentu, spacerowaliśmy chłonąć atmosferę po Alexanderplatz, by skosztować słynnych berlińskich kiełbasek. Currywurst i Bratwurst okazały się być "niebem w gębie".

Uczniowie z Gilowic


Podsumowując, wymianę zaliczamy do niezwykle udanych, a to co przeżyliśmy i czego się dowiedzieliśmy zostanie na długo w naszej pamięci. Odnieśliśmy wiele korzyści z wyjazdu: podnieśliśmy swoją świadomość społeczną i kulturową, staliśmy się bardziej proeuropejscy, tolerancyjni i otwarci na innych, udoskonaliliśmy swoje umiejętności społeczne i językowe, zawarliśmy nowe przyjaźnie, a przy tym wszystkim: świetnie się bawiliśmy! Nasze dokonania zostały poświadczone certyfikatami Youthpass, które wręczono nam po spotkaniu. Bylibyśmy niezwykle szczęśliwi, gdyby udało nam się kontynuować współpracę i spotkać ponownie w przyszłym roku.

Nasze doświadczenia z tygodniowego spotkania były tak pozytywne, że po powrocie do szkoły postanowiliśmy podzielić się nimi z całą gilowicką społecznością. Zorganizowaliśmy apel, podczas którego opowiedzieliśmy o tym, co robiliśmy i czego się dowiedzieliśmy, pokazywaliśmy zdjęcia, filmiki, a nawet przywiezioną własnoręcznie zrobioną rzeźbę.

Uczniowie z Gilowic

źródło: LO Gilowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.