Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 29 października 2019
  • wyświetleń: 1947

"Śladami powstańców Śląskich" Game Over

Gra miejska dla uczniów szkół podstawowych Gminy Pszczyna "Śladami powstańców śląskich", odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Pszczyny 15 października 2019 roku. Do udziału zabawie zgłosiło się 13 drużyn z gminnych podstawówek.

"Śladami powstańców Śląskich" GAME OVER · fot. Beata Hellwig /zdjęcia Michał Pala


Aby rozpocząć zabawę należało rozwiązać test na temat patronów ulic Osiedla Powstańców Śląskich. Następnie trzyosobowe zespoły wraz z opiekunami poruszały się wybranymi ulicami osiedla, korzystając z aplikacji telefonicznej Actionbound. Gra polegała na zaaranżowaniu szeregu atrakcji tematycznych na tym terenie. Na starcie każda drużyna otrzymała materiały niezbędne do udziału w Grze, gdzie kluczowym elementem była tzw. "Karta do Gry" czyli rodzaj instrukcji postępowania w trakcie Gry. Zadaniem uczestników było dotarcie w określonym czasie do wszystkich punktów kontrolnych oraz rozwiązanie zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów. Zadania tematyczne związane były z codziennym życiem w tamtych czasach:
1. Warzenie. Z przygotowanych produktów wybierz te, z których można ugotować wodzionkę. (ul Katowicka)
2. Sznupanie. Znajdź w bibliotece informacje dot. powstań śląskich. (ul. Zgrzebnioka)
3. Szrank. Zapakuj walizkę powstańczą korzystając ze spisu po śląsku. (ul Mielęckiego)
4. Lazaryt. Udziel pierwszej pomocy rannemu.(ul. Krzyżowskiego)
5. Szczylanie. Traf z procy do tarczy. (ul. Ułanów Pszczyńskich)

Na koniec aplikacja doprowadzała grających do specjalnie zbudowanego na tę okazję miasteczka powstańczego na terenie SP2, gdzie na uczestników zabawy czekał żur, kołocze i napoje. Wszyscy grający wykazali się dużą wiedzą dot. powstań śląskich oraz zaangażowaniem w wykonywaniu zadań. Zwycięska drużyną okazał się zespół z SP3 Pszczyna, przed SP Studzienice oraz SP Piasek. Na trzecim miejscu uplasowały się ex aquo 3 zespoły, decydującym więc był wynik testu z wiedzy o patronach ulic (SP Piasek zdobył 100 % możliwych punktów). Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk pani Burmistrz Barbary Sopot- Zembok talony do Decatlonu, a wszyscy uczestnicy zabawy plecaki i gry Domino. Wydaje się nam, że ta gra terenowa spełniła swoje zadanie i była znakomitą okazją na przeniesienia procesu nauczania poza szkolne mury. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego działania, penetrowania określonych lokacji, rozwijania umiejętności pracy w grupie, praktycznego zastosowania nabytej w szkole wiedzy. Koordynatorami projektu byli nauczyciele SP2 Pszczyna: Elżbieta Gorczaty i Ewelina Szuster. Nauczycielami wspomagającymi: Dorota Koczar, Agnieszka Biela, Bożena Maciejok, Magda Dziedzic oraz pielęgniarka szkolna Wiesława Kozak.

W imieniu swoim i koordynatorów dziękuję pracownikom administracji i obsługi Dwójki, w szczególności kuchni za pomoc podczas przygotowań i gry. Szczególne podziękowania należą się Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie Filia nr 1 za pomoc w organizacji i udostępnienie zbiorów bibliotecznych oraz Straży Miejskiej w Pszczynie za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom zabawy.

Beata Hellwig - pomysłodawca Gry

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.