pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 10 października 2019
  • wyświetleń: 2815

Warsztaty świadomego i odpowiedzialnego podróżowania w III LO

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

8 i 9 października uczniowie klas z rozszerzoną geografią wzięli udział w warsztatach świadomego i odpowiedzialnego podróżowanie prowadzone przez post-turysta.pl.

Warsztaty świadomego i odpowiedzialnego podróżowania w III LO · fot. III Liceum Ogólnokształcące


Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się między innymi tego, kto jest narratorem turystycznej wyobraźni, co znaczy słowo "egzotyka" i dlaczego w wielu tekstach podróżniczych my mamy "języki", a Indianie "narzecza" lub "dialekty"? Po projekcji filmu pt. "Z kamerą wśród ludzi" dyskutowali o tym, co poza duszą kradną zdjęcia. Próbowali też zdekonstruować popularne turystyczne reklamy i kryjące się za nimi stereotypy.

W dalszej części uczestnicy dowiedzieli się, jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów. Rozważali, czy istnieje neokolonializm turystyczny. Zastanawiali się, jaki procent pieniędzy wydawanych przez turystów w krajach rozwijających się wraca na Zachód i dlaczego? Wspólnie z prowadzącymi - Marią Złonkiewicz i Aleksandrą Demko - próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy opozycja podróżnik - turysta jest prawdziwa, i dlaczego turyści tak często gardzą innymi turystami. Na zakończenie uczniowie zastanawiali się, co to znaczy być odpowiedzialnym podróżnikiem i jak to wcielić w życie.

Warsztaty są częścią projektu post-turysta.pl mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych.

Monika Zalas

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj