Reklama

Edukacja

  • 28 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3081

II miejsce uczniów SP nr 8 w konkursie na scenariusz gry terenowej

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudołtowicach miała okazję gościć szczególne osobistości. Do szkoły przybył reprezentant Powiatowej Straży Pożarnej w Pszczynie oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudołtowicach, by wręczyć uczniom klasy VI nagrodę - voucher na 3-dniową wycieczkę do jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej.

II MIEJSCE UCZNIÓW SP NR 8 W RUDOŁTOWICACH W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KLASOWYM NA SCENARIUSZ GRY TERE
II miejsce uczniów SP nr 8 w konkursie na scenariusz gry terenowej · fot. Elżbieta Konieczny


Uczniowie wraz z opiekunką - p. Elżbietą Konieczny, podjęli się stworzenia projektu strażackiej gry terenowej. Gra ta została bardzo wysoko oceniona przez jury Konkursu Kalendarzowego Państwowej Straży Pożarnej 2019. Spośród 24 nadesłanych prac konkursowych, gra szóstoklasistów pt. "Tajemnica rudołtowickiej straży" zajęła drugą lokatę.

Celem opracowanej gry terenowej było zaznajomienie uczestników z historią Rudołtowic i tradycjami strażackimi wsi oraz popularyzacja sprawności strażackich, takich jak szybkość, zwinność, umiejętność współpracy i logicznego myślenia. Autorzy pracy fabułę gry umieścili w czasach przedwojennych. Zadaniem uczestników było odgadnięcie tożsamości podpalacza, który tuż przed wybuchem II Wojny Światowej dopuścił się licznych podpaleń okolicznych domostw. Uczestnicy wraz z postępem gry zdobywają kolejne wskazówki, przybliżające ich do odkrycia prawdy, a punktem kulminacyjnym jest odnalezienie listu - wyznania podpalacza.

Uczniowie bardzo ochoczo włączyli się w planowanie biegu. Aby uniknąć chaosu praca przebiegała w małych podzespołach. Część osób odpowiedzialna była za opracowanie na mapie trasy gry, drugi zespół wymyślał wyzwania, a kolejne zajmowały się grafiką i innymi szczegółami, koniecznymi do opracowania pełnowartościowego projektu. Niewątpliwie najwięcej emocji i dyskusji wzbudziło zaplanowanie fabuły gry.

Nieocenioną wartością podczas projektowania gry był fakt, że znaczna część uczniów klasy VI SP 8 w Rudołtowicach bardzo czynnie włącza się w działalność Młodzieżowej Drużyny Strażackiej. Drużyna prowadzona jest przez prężny zespół druhów, należących do OSP w Rudołtowicach. Uczniowie, dzięki regularnemu uczestnictwu w szkoleniach z zakresu obsługi sprzętu gaśniczego, pierwszej pomocy przedmedycznej i treningom sprawnościowym, mogli swoją wiedzę i umiejętności wykorzystać w projekcie klasowym.

Koncepcja gry spodobała się zespołowi odpowiedzialnemu za szkolenie Młodzieżowej Drużyny Strażackiej w Rudołtowicach. W związku z tym gra zostanie wcielona w życie już niebawem, bo podczas wakacyjnej "Nocy w Straży" organizowanej już po raz kolejny dla młodzieży przez miejscowych strażaków.

Tego typu projekty są doskonałą okazją do nawiązania i pielęgnowania współpracy między jednostkami odpowiedzialnymi za kształtowanie młodych ludzi. Dyrekcja i grono pedagogiczne szkoły ma wielką nadzieję na dalsze współdziałanie z miejscowym OSP. Kto wie - może uda się wspólnie osiągnąć jeszcze kolejny sukces?

Elżbieta Konieczny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj