Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 20 maja 2019
  • wyświetleń: 764

Projekt edukacyjny z okazji 150. rocznicy urodzin S. Wyspiańskiego

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 podczas realizacji projektu poznali postać wybitnego i wszechstronnego polskiego artysty, jakim był Stanisław Wyspiański.

Projekt edukacyjny z okazji 150. rocznicy urodzin S. Wyspiańskiego w SP nr 18 w Pszczynie · fot. Szkoła Podstawowa nr 18 w Pszczynie


Od marca 2019 roku odbywały się liczne działania związane z projektem, między innymi: lekcje na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego; warsztaty plastyczne "Jak zrobić papierowy witraż?"; gazetki korytarzowe i klasowe; udział uczniów w konkursie "Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego - prezentacja multimedialna" oraz "Magiczne witraże Stanisława Wyspiańskiego"; Krakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego - interaktywna wycieczka, połączona z lekcją muzealną "Prawda i mit o Stanisławie Wyspiańskim" w Muzeum Narodowym.

Zaproponowano dzieciom i młodzieży udział w różnych działaniach oraz możliwość wyboru spośród wielu propozycji, takich, w których mogli wyrazić swój talent i zainteresowania. Cele projektu edukacyjnego o Stanisławie Wyspiańskim były następujące:
  • Przybliżenie uczniom sylwetki i dokonań Stanisława Wyspiańskiego.
  • Poznanie miejsc w Krakowie związanych z osobą S. Wyspiańskiego.
  • Umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu ze sztuką i jej twórcami.
  • Promowanie talentów poprzez udział w zajęciach artystycznych i konkursach.
  • Kształtowanie postawy świadomego uczestnika i odbiorcy sztuki.


Spotkanie podsumowujące projekt było prezentacją dokonań uczniów, uczestniczących i zwyciężających w różnych formach aktywności, zaproponowanych przez organizatorki projektu z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Najważniejsi jednak byli zwycięzcy konkursów, którzy podczas spotkania otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wykonali pracochłonne, piękne witraże w dużych formatach, inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego z wykorzystaniem motywów kwiatowych.

Oprócz wyeksponowanych na szkolnym korytarzu witraży konkursowych, podczas spotkania została zaprezentowana nagrodzona prezentacja multimedialna. W ramach prowadzonych zajęć powstało kilkadziesiąt witraży w mniejszych formatach, które również zostały wyeksponowane. Uczestnicy zorganizowanej wycieczki do Krakowa przedstawili relację w formie reportażu oraz prezentacji multimedialnej.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości artysty, rozwiązując quiz.

Dorota Gawlik, Barbara Czernecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.