Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 8 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1970

[FOTO] Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli na Półwyspie Iberyjskim

Uczniowie ZSZiO w Woli zdobywają doświadczenie zawodowe na Półwyspie Iberyjskim

Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli


Młodzież z Woli jest już na finiszu stażu zawodowego, odbywającego się w Portugalii. Naszym partnerem w kraju goszczącym jest firma EUROMOB, z którym współpracę rozpoczęliśmy przy okazji tego projektu i jak do tej pory nie zawiedliśmy się. Uczniowie podnoszą swoje kompetencje zawodowe i językowe oraz przełamują różnego rodzaju bariery. Na staż wyjechało w połowie marca 17 uczniów, kształcących się w zawodach: technik elektryk (4 osoby), technik logistyk (7 osób), technik mechatronik (1 osoba) oraz 5 elektryków z Branżowej szkoły I stopnia. Przed wyjazdem uczestnicy zostali gruntownie przygotowani do mobilności, odbyli przygotowanie językowe, pedagogiczne i kulturowe.

Miejsca praktyk wybrane zostały na podstawie wcześniej sporządzonych przez uczestników CV, zgodnie z zawodem, w którym się kształcą.

Zostaliśmy zakwaterowani w urokliwej miejscowości Esposende, gdzie rzeka Cavado wpada do Oceanu Atlantyckiego. Mieszkamy w GuestHouse, w którym jemy wspólne śniadania. Lunch spożywamy w miejscach stażu, zaś kolacje wspólnie w pobliskich restauracjach.

Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli
Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli


Staż zawodowy to nie tylko praca, ale również zwiedzanie i poznawanie kultury Portugalii. W pierwszy weekend wyruszyliśmy do Bragi, która jest najstarszym miastem portugalskim. Na jego obrzeżach znajduje się sanktuarium Bom Jesus do Monte. W drodze powrotnej zwiedziliśmy również Guimarães, którego historyczne centrum - w 2001 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to skupisko placów i wąskich, brukowanych uliczek.

Drugi weekend spędziliśmy w Fatimie, miejscu kultu religijnego. W 1917 roku miały tu miejsce objawienia maryjne. Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom (byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Przekazała im orędzie dotyczące całego świata. Wstąpiliśmy również do miasta Aveiro - słynącego z regionalnych słodkości - ovos moles, które wytwarzane są z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza.

W trzeci weekend udaliśmy się do Porto, które zwiedzaliśmy w strugach deszczu. Odbyliśmy rejs statkiem po rzece Douro i odwiedziliśmy winnicę Porto Cruz.

Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli
Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli


Przed uczestnikami ostatni tydzień pracy, pożegnania, wręczenie Certyfikatów i pakowanie. Uczestnicy wrócą pełni wspaniałych doznań i doświadczenia zawodowego. Będzie to potwierdzone w dokumencie Europass-Mobilność. Jest to dokument, który zawiera informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim.

Projekt "Uczniowie ZSZiO w Woli zdobywają doświadczenie zawodowe na Półwyspie Iberyjskim" o numerze 2018-1-PL01-KA102-047878 realizowany jest w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+. Wartość dofinansowania projektu wynosi 407 571,90 PLN. W ramach tego projektu kolejna 17-osobowa grupa uczniów wyjedzie na staż do Hiszpanii.

Lucyna Pękała

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.