pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 20 marca 2019
  • wyświetleń: 2230

[ZDJĘCIA] Konferencja PILGRIM. Goście z Austrii w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W środę, 13 marca przedstawiciele Zarządu PILGRIM w Austrii przybyli do Pszczyny, by spotkać się z dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie. Placówka ta została pierwszą na Śląsku szkołą szerzącą zrównoważony rozwój w edukacji. Goście mieli możliwość dalszego planowania wymian uczniów klas liceum o innowacji pedagog społeczny z zaprzyjaźnioną szkołą w Purkersdorfie, a także zwiedzania nowych pracowni w internacie.

Konferencja PILGRIM. Goście z Austrii w Pszczynie - 13-14.03.2019 · fot. PZS nr 2


Następnego dnia w auli w Szkole Podstawowej nr 37 w Katowicach odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja PILGRIM pt. "Zrównoważony rozwój w edukacji polskich i austriackich szkół". Wśród gości znaleźli się:
  • przedstawiciele Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM w Austrii: mgr Gertraud Weixlbaumer i mgr Martha Finger, które przybliżyły ideę Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM, a także mgr Stefan Sampt, pracownik z Kirchliche Pädagogische Hochschule Vien/Krems, który wygłosił referat pt. "Działania PILGRIM na przykładzie szkoły w Austrii",
  • zastępca naczelnika Wydziału Edukacji p. Grażyna Burek oraz wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach p. Ewa Gomulska,
  • dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii w Katowicach ks. dr Roman Buchta,
  • wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie Mirosława Bienioszek oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie Grzegorz Kuczera, bez wsparcia których opisane działania nie byłyby zrealizowane,
  • pracownik Zakładu Edukacji Humanistycznej i Nauk Pomocniczych Pedagogiki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie i Nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie oraz Ambasador PILGRIM na Śląsku dr Natalia Ruman.


Całość spotkania dopełniona została występami zespołu Folkowianie pod opieką Agnieszki Anteckiej i Stanisława Kokot, uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie i Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach i Niepublicznego Przedszkola Radocha w Pszczynie.

Działania oparte na zrównoważonym rozwoju w edukacji w placówkach z powiatu pszczyńskiego przedstawili w formie multimedialnej:
  • Anna Nowok: "Mali Pielgrzymi z Niepublicznego Przedszkola Radocha w Pszczynie",
  • Jolanta Łukaszewicz-Dulniok, Urszula Kukla: "Ośrodek Matka Boża Różańcowa w zgodzie z ideą PILGRIM",
  • Dorota Szklanny: "Działania ekologiczne w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie".


Nowymi Nauczycielami PILGRIM zostali: z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Pszczynie - Radosława Langner-Skorupa, Tomasz Lach, Dorota Szklanny, Anna Pieter-Rapior oraz Agnieszka Urban; z Niepublicznego Przedszkola Radocha - Karolina Szarowska, a za dotychczasową pracę specjalne podziękowanie otrzymała p. Anna Nowok, natomiast z Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Starej Wsi - Jolanta Łukaszewicz-Dulniok i Urszula Kukla.

Uczniowie z klasy pierwszej liceum o innowacj: pedagog społeczny Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki zaprezentowali w języku polskim i niemieckim projekt pt. "Zrównoważony rozwój: nadzieja i odpowiedzialne wsparcie w edukacji - przykłady działań integracyjnych". Natomiast studentka Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji p. Agata Pokładnik zaprezentowała działania w idei PILGRIM prowadzone na Uniwersytecie Śląskim, w których często bierze udział również młodzież z PZS 2 z Pszczyny.

Gratulujemy wszystkim placówkom włączenia się w działania zrównoważonego rozwoju, które przede wszystkim promują ekologię, wolontariat i duchowość. Podczas spotkania dyrektor Księgarni św. Jacka ks. Adam Kiedrzyn promował publikację pt. "Dzieci, los ziemi leży w waszych rękach. Podręcznik o sprawiedliwości, pokoju i ochronie stworzenia", którą inspirują się nauczyciele już wielu szkół w całej Europie.

Serdecznie dziękujemy dyrektor Grażynie Kasza i pani Danucie Meus oraz zaangażowanym pracownikom ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach za przygotowanie wspaniałej uroczystości.

Natalia Ruman

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj