pless.pl

Reklama

Edukacja

  • 22 lutego 2019
  • wyświetleń: 4243

PZS nr 2 w Pszczynie: Młodzi technicy poszukiwani

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Decyzja dotycząca wyboru szkoły i kierunku kształcenia jest niezwykle trudna, zwłaszcza dla osób młodych, które nie są zdecydowane, jak ma wyglądać ich kariera zawodowa

Reklama

Młodzi technicy poszukiwani


Dokonując ostatecznej decyzji o tym, co chce się robić w życiu należy sprawdzić nie tylko indywidualne predyspozycje, zainteresowania czy to, w czym czujemy się dobrze. - Kluczowe jest wybranie takiej ścieżki kształcenia, która po zakończeniu edukacji pozwoli uczniowi płynnie przejść na rynek pracy - mówi Piotr Cygan, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie jest największą szkołą w powiecie. - Nasza placówka posiada w ofercie m.in. 19 technicznych kierunków - komentuje Piotr Cygan. I dodaje - Stawiamy na wszechstronny rozwój młodzieży i każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie.

Zadaniem placówki jest stworzenie komfortowych warunków nauki i danie szansy każdemu, kto chce zdobyć zawód. Pomimo dynamicznie zmieniającego się rynku pracy pewne trendy zawodów z perspektywą można przewidzieć. Jak wynika z "Barometru deficytowych zawodów"*, raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w momencie rozpoczęcia edukacji, zawód, którego się uczymy może być ciągle atrakcyjny w chwili jej zakończenia.

Dla przykładu w 2019 roku w województwie śląskim poszukiwani będą elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kelnerzy i barmani, kucharze, monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, samodzielni księgowi, sprzedawcy, kasjerzy, szefowie kuchni, pracownicy służb mundurowych.

Reagując na potrzeby rynku Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie w swojej ofercie posiada nowe zawody, takie jak: technik mechatronik, technik energetyki odnawialnej, czy technik budownictwa. Od lat z dużym powodzeniem kształci świetnych informatyków, geodetów i architektów krajobrazu.

Dawny Zespół Szkół Rolniczych to placówka, która do dziś posiada takie kierunki jak technik rolnik, czy technik agrobiznesu. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki z zawodów związanych z transportem i ekonomią: technik logistyk, technik ekonomista oraz technik handlowiec. Na stałe w naszej ofercie pojawiły się zawody związane z narastającym w naszym powiecie ruchem turystycznym. Są to technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.

Placówka posiada odpowiednio przygotowane specjalistyczne pracownie, m.in. sale gastronomiczne, gdzie w swoim zawodzie kształcą się przyszli technicy gastronomii oraz uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia - kucharze i cukiernicy.

Dla osób zainteresowanych działaniami służb mundurowych w ofercie Liceum Ogólnokształcącego jest klasa mundurowa o profilu policyjnym, strażackim lub penitencjarnym. Uczniom, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w ośrodkach społecznych proponowany jest kierunek pedagog społeczny z opieką socjalną.

Oprócz wiedzy teoretycznej, podstawą w ścieżce kariery naszych uczniów jest praktyka, w tym staże zagraniczne. W minionym roku zakończony został unijny projekt "Aktywni zdobywają doświadczenie" wart ponad 846 tys. zł. - Nasi uczniowie odwiedzili takie kraje jak Portugalia, Irlandia, Czechy i Niemcy, by w zagranicznych przedsiębiorstwach zdobyć kwalifikacje na międzynarodowym poziomie - chwali się Piotr Cygan. I dodaje - Miesięczna praktyka poza granicami kraju sprawia, że nasi uczniowie wkraczają na rynek pracy pewniejsi siebie i swoich umiejętności.

Obecnie PZS nr 2 realizuje kolejny projekt "Nowe cele, nowe szansę" wart ponad 149 tys. EUR. Pierwsze dwie grupy wyjadą do Czech i Portugalii na początku marca. W lutym 2019 placówka wystartowała z kolejnym konkursowym wnioskiem "Fabryka młodych techników". Wyniki zostaną ogłoszone już wiosną 2019.

Ścieżka przyszłości zaczyna się w decyzjach - po pierwsze szkoła, po drugie praktyka. Jak widać z ww. raportu pracodawcy upominają się o wykształconych specjalistów. - Dlatego głównym zadaniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów, by w dorosłe życie weszli wykwalifikowani i gotowi do podjęcia pracy - podsumowuje dyrektor PZS nr 2, Piotr Cygan.

Zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 4 kwietnia 2019 r.

*"Barometr zawodów" jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 r. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2018 r. Sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych. Wyniki wojewódzkie uwzględniają zawody ocenione w co najmniej połowie powiatów

Marlena Kolon

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj