pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 29 listopada 2018
  • wyświetleń: 2124

[ZDJĘCIA, AUDIO] PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W dniach 23-25 listopada Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie brał udział w Europejskim Spotkaniu Młodych PILGRIM. Ponad 170 młodych ludzi z siedmiu krajów Europy rozmawiało w Katowicach jak wspólnie zadbać o los ziemi.

PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych w Katowicach · fot. PZS nr 2


W Katowicach spotkali się uczniowie i studenci z Austrii, Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Ukrainy na czele z dyrektorem PILGRIM Johannem Hischem. Wydarzenie, zorganizowane było przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej oraz Wydział Teologiczny UŚ, nawiązując do rozpoczynającego się w grudniu Szczytu Klimatycznego COP24.

W piątkowy wieczór młodzi spotkali się, aby przedstawić swoje szkoły i instytucje, które reprezentują, a także działania proekologiczne, które podejmują w ich obrębie. Przedstawiciele każdej placówki oświatowej podpisali specjalny manifest, w którym deklarują, że będą odpowiedzialnie pracować na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dbać o przyszłość Ziemi. Manifest został przekazany na ręce abp. Wiktora Skworca. Pszczyńską Szkołę zaprezentował Kacper Kania z 2 LOA (klasa mundurowa).

W sobotę uczestnicy wydarzenia wzięli udział między innymi w spotkaniu z władzami miasta Katowice, warsztatach ekologicznych, rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za organizację Szczytu Klimatycznego COP24, dyskusji panelowej czy Mszy, która miała miejsce kilkaset metrów pod ziemią w kaplicy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.

PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych w Katowicach
PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych w Katowicach · fot. PZS nr 2


Podczas Europejskiego Parlamentu Młodych Oliwia Koczy z 1 LOB (pedagog społeczny) zaprezentowała PZS 2, przedstawiając dotychczasowe działania w Pszczynie. Tamara Słowik stworzyła OWOC z napisem "Walka ze smogiem", które zamieściła na drzewie przyszłości. Podczas przemarszu ulicami Katowic z plakatami i smutnymi buźkami Uczniowie zostali poproszeni o wypowiedź do Radia M. Profesjonalnie Julia Kokot z 2 LOB oraz Kacper Kania z 2 LOA, przedstawili swoje poglądy.

Wielkie zaangażowanie na rzecz Szczytu wykazali również: Aleksandra Bohm, Małgorzata Grabiec, Nikola Tendera, Karolina Król, Martyna Skrzynecka z 1 LOB, Adam Gąsiorczyk z 2 LOA, Jola Hes z 2 LOB, a także fotograf Bartek Lasek. Oczywiście podczas debaty głos zabrała również pani dr Natalia M. Ruman, opisując planowane działania PZS 2 z Powiatem Pszczyńskim.

Na zakończenie dnia odbyły się wspólne zabawy integracyjne, które poprowadziły studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego pod opieką dr Natalii M. Ruman.

PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych w Katowicach
PZS 2 na Szczycie Klimatycznym Młodych w Katowicach · fot. PZS nr 2


Przygotowania do Szczytu były wieloetapowe. Dziękujemy p. Aleksandrze Antes-Szewczyk za pomoc w przygotowanie prezentacji o pszczyńskim smogu. Warto dodać, że Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie był jedyną szkołą z całej Ziemi Pszczyńskiej, który miał możliwość uczestniczenia w tym europejskim przedsięwzięciu.

Wypowiedź przedstawicieli PZS 2 na antenie Radia eM na temat Szczytu Klimatycznego Młodych w Katowicach:Natalia Ruman

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj