Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 18 września 2018
  • 29 września 2018
  • wyświetleń: 13601

Konferencja naukowa "Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej"

Ziemia pszczyńska ma szczęście do wyjątkowych nauczycieli, którzy zajmowali się nie tylko edukacją młodego pokolenia, ale także angażowali w życie społeczne i przyczyniali do rozwoju miejscowości.

Konferencja naukowa "Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej" - 28.09.2018 · fot. Powiat


W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się konferencja popularnonaukowa "Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Znani i nieznani". - Celem i zadaniem edukacji i nauczyciela powinno być uczenie jak myśleć, a nie co myśleć. Nauczyciele, którzy są obecni wśród nas, doskonale o tym wiedzą. Najważniejsze jest otworzyć umysły innych na wiedzę, a nie koniecznie hermetyzować na jeden tylko kierunek. To zadanie, który musimy wykonywać wszyscy. Pięknie dziękuję za podjęcie tematu zasłużonych dla ziemi pszczyńskiej nauczycieli. Uczniom życzę, by wiedzieli jak myśleć, a nie co myśleć - mówił otwierając konferencję starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Weronika Zawisza-Grzanka przybliżyła postaci Bronisławy i Jerzego Dymarów, nauczycieli pracujących w LO im. Bolesława Chrobrego, którzy głosili tezę o ważności misji nauczycielskiej. - Prof. Dymarowa była mentorką przyszłych pedagogów. Zostawiła po sobie 22-tomową serię Nauczyciele-Nauczycielom - mówiła.

Damian Cieszewski przedstawił postać swojej mamy Marii, nauczycielki biologii w Szkole Rolniczej w Pszczynie. Wspominał, że jako dziecko przychodził do szkoły i czekał aż mama skończy pracę. - Mama zawsze starała się, żeby lekcje były ciekawe, żeby coś się działo. Często zabierała uczniów w teren, zwłaszcza do parku, gdzie poznawali rośliny, robili z nich zielniki. Na hasło "krowa się cieli", klasa opuszczała salę i szła do obory lub na łąkę i oglądała całą akcję. Maria Cieszewska uważała, że to, co uczeń zobaczy poza szkołą, na pewno zostanie w głowie - mówił Damian Cieszewski, który poszedł w ślady mamy i też został nauczycielem.

konferencja
Konferencja naukowa "Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej" · fot. Powiat


Prof. dr hab. Joanna Glenc opowiedziała o swoim ojcu, Marianie Cieśli - zasłużonym nauczycielu w Suszcu.- Bardzo lubił muzykę, potrafił grać na wielu instrumentach, pięknie śpiewał, więc prowadził w szkole dodatkowe zajęcia. Odnajdywał ciekawostki z życia miejscowości, zbierał pieśni, które pamiętali mieszkańcy, prowadził zespoły śpiewacze i regionalne, m.in. Chór "Pogodna Jesień", który funkcjonuje w Suszcu do dziś - mówiła o Marianie Cieśli, który pracował m.in. w szkole w Rudziczce i Suszcu.

- Janusz Bernhard zaraz po wojnie przystąpił do organizowania szkolnictwa w Goczałkowicach, włączając się w organizowanie życia społeczno-kulturalno-oświatowego wsi i przyczynił się do wybudowania w tej miejscowości nowej szkoły. Rdzenni mieszkańcy Goczałkowic, których zapytałam, mówili że najwspanialszym nauczycielem, jakiego pamiętają był właśnie Janusz Bernhard - mówiła dr Danuta Kocurek.

Roman Bańczyk, radny powiatowy mówił o swoim ojcu, Tadeuszu Bańczyku - nauczycielu, zastępcy dyrektora i dyrektora SP w Pawłowicach w latach 1960-85. - Ciekawą przygodą w życiu ojca była praca z młodzieżą w jednostce wojskowej w Pniówku. Był także zastępcą Gminnego Dyrektora Szkół ds. Wychowawczych oraz kierownikiem i instruktorem domu kultury w Pawłowicach, gdzie prowadził kółka zainteresowań. Przez 20 lat był sołtysem Pawłowic, pełnił także funkcję radnego powiatowego i gminnego - mówił o ojcu, który zmarł w 2014 r.

Agnieszka Chlebek-Rolska mówiła o Alojzym Hessie, nauczycielu i kierowniku SP nr 1 w Pszczynie, Stanisława Nycz przedstawiła postać Franciszki Morkisz - nauczycielki i społeczniczki we Frydku - Gilowicach, Ewa Jakielaszek opowiedziała o Tadeuszu Kruku - zasłużonym nauczycielu w Kobiórze, natomiast dr Urszula Chrobok-Sztoler przybliżyła dokonania Gertrudy Stalmach - pedagoga w Szkole Podstawowej w Międzyrzeczu.

Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczycielka Roku 2017 r., pracująca w Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach mówiła o cechach nauczyciela XXI wieku oraz zachęcała do wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

"Zasłużeni nauczyciele ziemi pszczyńskiej. Znani i nieznani" - to już czwarta konferencja popularnonaukowa, przybliżająca ludzi pszczyńskiej ziemi. Wcześniejsze dotyczyły Karola Miarki, Jana Kupca i Ludwika Musioła. Inicjatorami tych cyklicznych wydarzeń są radni z Komisji Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Powiatu Pszczyńskiego z dr Danutą Kocurek oraz przewodniczącym komisji, Damianem Cieszewskim na czele.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Śleziński, dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Uniwersytetu Śląskiego.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.