Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 18 czerwca 2018
  • wyświetleń: 2610

Szkoła Podstawowa nr 6 z Czarkowa z wizytą w Grecji

W dniach od 7 do 13 czerwca bieżącego roku grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Czarkowie brała udział w zjeździe szkoleniowym w jednej z greckich szkół, położonej w niewielkiej miejscowości Varkiza.

Szkoła Podstawowa nr 6 z Czarkowa z wizytą w Grecji - 06.2018 · fot. Martyna Basiura


Wyjazd był częścią realizowanego projektu unijnego Erasmus+ "European Possibilities Friendship Culture & Maths", programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Celem wizyty była wymiana doświadczeń z zakresu nauczania matematyki, języka angielskiego jak i wykorzystania elementów różnych kultur w działalności dydaktycznej i wychowawczej.

Grecka szkoła w Varkizie jest małą szkołą, do której uczęszcza około 80 uczniów. Poza prowadzonymi zajęciami z różnych przedmiotów, zauważalny jest wysoki poziom języków obcych wśród dzieci. Podczas obserwacji na lekcjach, jak i na korytarzach szkoły, poza ojczystym językiem Greków, dało się słyszeć także języki: hiszpański, francuski i niemiecki. Grecka szkoła jest szkołą kładącą nacisk na przedmioty artystyczne, dlatego wszystkie wolne przestrzenie udekorowane były rozmaitymi pracami plastycznymi uczniów, które zachwycały jakością wykonania i pomysłowością.

Podczas pierwszego dnia wizyty w szkole w Grecji, nauczyciele wizytatorzy mieli okazję zobaczyć misternie przygotowany występ wokalny uczniów, zrealizowany w trzech językach oraz wymienić się korespondencją (uczniowie z Grecji odpowiadali na listy dzieci z Polski).

Nauczyciele mieli okazję poznać innowacyjny sposób przekazywania wiedzy z różnych dziedzin m.in. matematyki, zakładający odejście od tradycyjnego tłumaczenia z wykorzystaniem podręcznika, z uwzględnieniem realnego wykorzystania nabywanych przez ucznia umiejętności w codziennym życiu. Polski zespół miał okazję uczestniczyć w lekcji matematyki, prowadzonej przy użyciu innowacyjnych narzędzi, takich jak Internet w połączeniu z rozmaitymi rzeczami (np. tektura, klocki Lego itd.), techniki AR i VR (Augmented and Virtual Reality), grywalizacji i zróżnicowanego uczenia się. Ponadto przedstawione zostały także studia przypadków z konkurencją w klasie i metodami opartymi na wielu inteligencjach (pokaz poruszania się robotów, przy użyciu algorytmu wpisanego uprzednio w program sterujący na Ipadzie).

Kolejnym punktem pobytu w Varkizie była wizyta w przedszkolu, gdzie zostały zaprezentowane codzienne zajęcia i aktywności najmłodszych uczniów. Dzieci, niezawstydzone obecnością sporej grupy nauczycieli odwiedzających z różnych krajów, w sposób żywiołowy i aktywny brały udział w zajęciach kaligrafii i liczenia.

Następnym etapem szkolenia była wizyta w Centrum Kultury Stavros Niarchos, który jest kompleksem w zatoce Faliro w Atenach i obejmuje nowe obiekty Biblioteki Narodowej Grecji oraz Opery Narodowej Grecji, a także Stawros Niarchos Park. Łączna powierzchnia tego kompleksu naukowego wynosi aż 210 000 m². Nauczyciele z wymiany mieli niezwykłą okazję poznać historię monumentu, przy okazji zwiedzania z przewodnikiem najnowocześniejszego kompleksu budynków, w którym znajdą się nowe pomieszczenia Biblioteki Narodowej Grecji i Greckiej Opery Narodowej, a także wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń publiczną wokół budynków.

W dalszej kolejności nauczyciele odwiedzający szkołę w Grecji, mieli okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym, zorganizowanym przez uczniów. Dzieci wykazały się nie tylko wysokim poziomem językowym, ale również talentami aktorskimi oraz sporymi umiejętnościami panowania nad stresem, bowiem na przedstawieniu, poza gośćmi z projektu Erasmus+, obecna była także lokalna telewizja i spora publiczność.

Kolejny dzień wizyty w Varkizie rozpoczął się od spotkania w gminie Voula-Vari-Vouliagmeni z głównym Majorem Grigorisem Konstantelosem. Burmistrz opowiadał o historii wyspy, lokalnej kulturze, systemie geopolitycznym, planach na najbliższe lata oraz początkach swoich rządów. Spotkanie obfitowało w wiele miłych akcentów, burmistrz chętnie rozmawiał ze swoimi gośćmi, wykazując się wszechstronną znajomością obcych kultur, miejsc i języków.

Wizyta w tak historycznym miejscu, jakim jest Grecja, nie mogła odbyć się bez zwiedzenia ateńskiego Akropolu, który jest najważniejszym miejscem w mieście i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków świata. Jest to najważniejszy punkt odniesienia starożytnej kultury greckiej, a także symbol samego miasta Aten, ponieważ stanowi apogeum rozwoju artystycznego w V wieku p.n.e.

Ostatni punkt szkolenia stanowiła gra miejska, zorganizowana przez greckich członków projektu Erasmus+. Konkurencja zakładała intensywny spacer, pełen wspaniałych, ciekawych i kultowych miejsc. Podczas gry, wokół wąskich uliczek Aten, nauczyciele rezydenci rozwiązywali zagadkowe zadania i quizy oraz odkrywali ukryte tajemnice miasta.

Grecka wizyta dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń.

Martyna Basiura

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.