pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 16 marca 2018
  • wyświetleń: 2409

[ZDJĘCIA] Młodzież z pszczyńskiego PZS nr 2 w Strasburgu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W miniony piątek, 9 marca, 24-osobowa grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wróciła z trzydniowego pobytu w Strasburgu. Ten wyjątkowy wyjazd był nagrodą za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie EUROSCOLA 2017 - konkursie wiedzy o Unii Europejskiej dedykowanym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich państw członkowskich.

Młodzież z PZS nr 2 w Strasburgu - 09.03.2018 · fot. Marlena Kolon


Program Euroscola ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy, przypominanie jak ważna i krucha jest demokracji, promowanie wiedzy o Unii Europejskiej, a także pracy samego parlamentu.

To już drugie zwycięstwo PZS2 w tym konkursie. Niewątpliwie największą atrakcją pobytu w Strasburgu był udział uczniów PZS2 w symulowanej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w której uczestniczyli również laureaci wszystkich 28 państw członkowskich.

Wizyta w tym miejscu to znakomity sposób, by poczuć ekscytującą atmosferę największego na świecie ponadnarodowego parlamentu! Posiedzenie rozpoczęło się od przestawienia w języku angielskim, kilku zdań nt. swojej placówki. Z powodzeniem i wyjątkowym wdziękiem o naszej szkole opowiadała Wiktoria Kiełkowska. "Było to wielkie wyzwanie pomieszane z dumą, stresem i satysfakcją - relacjonowała po przyjeździe Wiktoria", dodając "czuję się wyróżniona i szczęśliwa, że mogłam przeżyć taka przygodę". W sesji udział wzięło ponad 400 uczestników.

Kolejnym punktem były obrady w międzynarodowych grupach. Młodzież debatowała nad takimi kwestiami jak: ochrona środowiska, imigracja, perspektywy młodzieży na rynku pracy, wolność słowa i pomoc dla krajów rozwijających się. Dyskusje były burzliwe, jak to w parlamencie, jednak każdej z grup udało sie osiągnąć konsensus i sformułować wnioski, które następnie podlegały ocenie całego zgromadzenia.

Po sprawach poważnych nadszedł moment na chwilę rozrywki, czyli EUROGAME - quiz o UE - w którym zwycięstwo wywalczyła ekipa naszego ucznia Rafała Waleczka!

Wyjazd do Strasburga był dla uczniów nie tylko cenną lekcją na temat demokracji i spraw nurtujących współczesny świat. Był to również prawdziwy test z języka angielskiego, możliwość nawiązania nowych znajomości i zwiedzenia przepięknej Alzacji. Należy również podkreślić, że cały wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie zaangażowanie uczniów w pierwszym etapie konkursu Euroscola, jakim było nagranie filmu, który otworzył nam ścieżkę do Strasburga. Dziękujemy całej ekipie.

Opiekunki grupy: Beata Skrzypczyk i Anna Świtlik dziękują również wszystkim pozostałym uczestnikom wyjazdu. Trudno o lepszą wizytówkę naszego kraju. Kto wie, może kiedyś ktoś z nich zasiądzie w Europarlamencie w charakterze europosła.

Marlena Kolon

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj