pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 19 lutego 2018
  • wyświetleń: 1866

Międzynarodowa konferencja w Katowicach dot. projektu Pilgrim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w sobotę 17 lutego odbyła się Międzynarodowa Konferencja, podczas której zaprezentowano nowy podręcznik do edukacji ekologicznej pt. "Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach".

Międzynarodowa konferencja w Katowicach - 17.02.2017 · fot. Natalia Ruman


Całość spotkania odbyła się w ramach projektu Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM. Międzynarodowy Program "PILGRIM" w swoim haśle przewodnim "Żyjąc świadomie - budujesz przyszłość", ukazuje kształcenie dla zrównoważonego rozwoju z jego wymiarem religijno-etyczno-filozoficznym. Ruch Pilgrim to pewien system wychowawczy opierający się na czterech obszarach działalności człowieka: ekologii, ekonomii, edukacji i duchowości. W początkowej fazie był on skierowany jedynie do młodzieży mieszkającej w Wiedniu. Z czasem, ożywcze działanie twórców ruchu przekroczyło granicę Austrii na cały świat.

Powstałą w Peru książkę autorstwa o. Juana Goicochea zaprezentowano w Katowicach. Podejmuje ona problemy ekologii, sprawiedliwości i ochrony stworzenia. Nad polską wersją językową czuwał ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechetyczny w Archidiecezji Katowickiej wraz z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego. Książka ta już jest podręcznikiem dla uczniów Placówek szkolnych, które stały się już Instytucjami PILGRIM w Peru oraz Austrii. Patronat nad publikacją objął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc obecny na konferencji.

Podczas spotkania odbyła się również certyfikacja kolejnych Placówek oświatowych z terenu całej Polski, w tym Pszczyny, które zostały włączone do Międzynarodowej Sieci PILGRIM. Uczestnikami Międzynarodowej Konferencji byli m.in.: ks. dr hab. Tomasz Szyszka SVD (UKSW Warszawa), dr Piotr Kubiak (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Koordynator PILGRIM w Polsce), dr Johann Hisch (Dyrektor PILGRIM-International), Rembert J. von Schleicher (Członek Zarządu PILGRIM w Wiedniu), dr Stephan Sampt (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Ambasador PILGRIM w Austrii), pan Stefan Ryt (z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego), pani Monika Kwapińska (Dyrektor Niepublicznego Przedszkola RADOCHA w Pszczynie), a także byli obecni Ambasadorzy odpowiedzialni w regionach Polski za projekty i działalność PILGRIM: Lubelszczyzna - mgr Aleksandra Wnuk, Mazowsze - mgr Joanna Narożnik, Śląsk - dr Natalia M. Ruman (Ambasador PILGRIM na Śląsku, Przedstawiciel Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie).

Pierwszą Placówką, która została certyfikowana na Śląsku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie. Działalność tej szkoły charakteryzuje zrównoważony rozwój w edukacji, przede wszystkim klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny. Uczniowie przeprowadzają wiele akcji społecznych, charytatywnych i ekologicznych, połączonych z duchowością w idei PILGRIM dla społeczności ziemi pszczyńskiej.

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie wraz z koordynatorem projektu PILGRIM dr Natalią M. Ruman z szacunkiem wyraża słowa serdecznego podziękowania i wdzięczności dla Starostwa Pszczyńskiego za objęcie Patronatem wszystkich dotychczasowych działań i akcji w idei PILGRIM.

Centralnym punktem spotkania w Katowicach było wręczenie Uroczystej Nagrody za szerzenie postaw proekologicznych na Ziemi Pszczyńskiej oraz objęcie Patronatem działań pilgrimowskich Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie, którą otrzymało Starostwo Powiatowe Pszczyny, wraz z Panami Starostami: Paweł Sadza i Krystian Szostak.

W imieniu Starostwa Pszczyny Nagrodę Międzynarodową odebrał Pan Stefan Ryt z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego. Uroczystego wręczenia dokonał Dyrektor PILGRIM z Austrii - dr Johann Hisch, dziękując za zaangażowanie w szerzenie idei PILGRIM w powiecie pszczyńskim.

Certyfikację Placówki, która już kilka lat w myśl idei PILGRIM działa na terenie powiatu pszczyńskiego, szerząc zrównoważony rozwój w edukacji, otrzymało Niepubliczne Przedszkole RADOCHA w Pszczynie. Osobiście certyfikat odebrała Pani Dyrektor Przedszkola - mgr Monika Kwapińska. Certyfikację przekazała Pani z Zarządu PILGRIM - mgr Marta Lausch-Chudy.

Placówka ta współpracuje od dwóch lat z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie. To właśnie uczniowie tej szkoły (m.in.: z klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny) uczęszczają na zajęcia hospitacyjne, przygotowują przedstawienia profilaktyczne i ekologiczne, promujące zrównoważony rozwój życia.

Cechą charakterystyczną ruchu Pilgrim jest jego praktyczne podejście do działań, przede wszystkim działań edukacyjnych w duchu zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że w powiecie pszczyńskim nadal idea PILGRIM jest obecna w kolejnych Placówkach.

Natalia Ruman

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj