pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 21 października 2017
  • wyświetleń: 1800

Kuchnia z pomysłem, smakiem i kolorem - profesjonalne warsztaty w PZS 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Na dźwięk słowa "konfitura" w głowie budzi się wspomnienie babcinych spiżarni pełnych dżemów, przecierów i kiszonych ogórków. Brzmi to sentymentalnie, czy jednak trochę nudno? Dla przegonienia nudy w kuchni 17 października mistrz w swoim zawodzie, kucharz z 20-letnim doświadczeniem Piotr Polak, poprowadził warsztaty kulinarne w Powiatowym Zespole Szkół nr 2.

Kuchnia z pomysłem, smakiem i kolorem - profesjonalne warsztaty w PZS 2 - 17.10.2017 · fot. PZS 2


Młodzież uzbrojona w puste słoiki zapełniła je fikuśnymi przetworami. Nasz zacny gość pokazał jak przygotować marynowaną kwaśną dynię oraz dynię na słodko z dodatkiem goździków. Dla smakoszy słodkości we wszelakim wydaniu słodka konfitura z cebuli, konfitura ze śliwek z dodatkiem cynamonu, prażone jabłka i jabłkowy mus do szarlotek.

Piotr Polak, obecnie szef kuchni Kameralna w Pszczynie, to kucharz stale doszkalający się i chętnie szkolący młodzież. Wspólnie z uczniami z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych przygotował marynatę z cebuli na słono oraz marynowana paprykę.

Domowe przetwory warzywne i owocowe są z pewnością lepszym jakościowo rozwiązaniem niż te zakupione w sklepie, przede wszystkim z powodu braku konserwantów oraz dodatku niepotrzebnych ilości cukru. Przygotowując konfiturę lub dżem, mamy wpływ na dobór owoców, sami decydujemy o zawartości cukru i sposobie przyrządzania.

Marlena Kolon

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj