pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 18 listopada 2016
  • wyświetleń: 1187

Rozmawiali z młodzieżą o przestępczości wśród nieletnich

Specjaliści z pszczyńskiej komórki zajmującej się problematyką przestępczości wśród nieletnich kolejny raz spotkali się z gimnazjalistami. Tym razem, policjantów wspierali licealiści z klas mundurowych, którzy przygotowali na pogadankę krótką prezentację. Zostały omówione m.in. zjawiska cyberprzemocy, narkomanii i demoralizacji. Młodzież najbardziej jednak zainteresowały porady na temat agresji stosowanej przy użyciu mediów elektronicznych i związanej z tym odpowiedzialności prawnej.

Rozmawiali z młodzieżą o przestępczości wśród nieletnich - 11.2016 · fot. KPP Pszczyna


Celem realizowanych cyklicznie pogadanek jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach zagrożenia i wypracowania u nich zachowań umożliwiających im uniknięcie konfliktu z prawem. Dlatego jednym z poruszanych na ostatnim spotkaniu tematów było zjawisko cyberprzemocy. W trakcie zajęć z pszczyńskimi gimnazjalistami policjanci omówili wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska.

Cyberprzemoc, która przejawia się w SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przede wszystkim w formie wyzywania, straszenia, poniżania w internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych, coraz częściej dotyka młodych ludzi. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że używanie komunikatorów internetowych w celu dręczenia innych osób, sporządzanie witryn internetowych, czy wpisów na forach dyskusyjnych, określane jest jako bardziej drastyczna forma cyberprzemocy. Gimnazjaliści poznali też inną postać tego przestępstwa jaką jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie go w internecie bez zgody osoby nagrywanej.

Przy okazji spotkania, policjanci omówili także konsekwencje prawne i zdrowotne związane z używaniem przez młodzież alkoholu, dopalaczy, tytoniu i narkotyków. Przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, a także bezpieczeństwa w szkole, w domu i na podwórku. Nie zapomniano także poruszyć tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.

Tak duży zakres wiedzy, który został zreferowany, miał pomóc uczniom w odróżnieniu czynów zabronionych, zapoznać z konsekwencjami nieprzestrzegania prawa oraz przygotować do bezpiecznego spędzenia zbliżających się ferii świątecznych i zimowych.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.