pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 18 listopada 2016
  • wyświetleń: 1506

Gimnazjaliści z gminy Pszczyna wysłali apel do minister edukacji

19 października w Urzędzie Miasta Pszczyna uroczyście rozpoczęło swoje działania Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych.

Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych - 19.10.2016


Na spotkaniu młodzież odbyła burzliwą debatę poszukując zalet oraz wad funkcjonowania gimnazjum. Uczniowie wypracowali liczne argumenty, formułując apel do Pani Minister Edukacji, który został zaakceptowany większością głosów podczas drugiego spotkania forum. Apel został wystosowany do MEN pod patronatem burmistrza Dariusza Skrobola.

Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych - 19.10.2016
Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych - 19.10.2016


Apel Pszczyńskiego Forum Samorządów Gimnazjalnych do Pani Anny Zalewskiej o zmianę założeń reformy gimnazjalnej

Jesteśmy nieformalną organizacją samorządów gimnazjalnych z Gminy Pszczyna. Chcielibyśmy przekazać Pani nasz głos w dyskusji na temat planowanej reformy oraz zaapelować o przemyślenie zapisów w projekcie ustawy o reformie oświaty.

Podczas debaty 19 października 2016 roku, w której uczestniczyli przedstawiciele uczniów wszystkich gimnazjów z Gminy Pszczyna, wypracowaliśmy stanowisko w związku z planowanym wygaszaniem gimnazjów.

W efekcie dyskusji padły następujące argumenty przeciw planowanej reformie: Oferta gimnazjów, w tym zakładająca rozszerzenia, np. językowe czy matematyczne, pozwala uczniom rozwijać ich zainteresowania. W szkołach tego typu realizowane są różnorodne projekty, przedmiotowe i międzynarodowe będące ogromną szansą dla dorastającej młodzieży; wiele z nich ma wieloletnią tradycję i dobrze wypracowany system kształcenia i wychowania.

Uważamy, że gimnazja przygotowują nas do dorosłego życia i samodzielności, oferując ciekawe propozycje. Jesteśmy przekonani, że indywidualne podejście do ucznia w mniejszych placówkach, w porównywalnej grupie wiekowej, jest bardziej korzystne i świetnie wpływa na nasz rozwój. W gimnazjum uczymy się również przyzwyczajać do zmiany otoczenia, kolegów, nauczycieli prowadzących zajęcia. Mamy więcej czasu na podjęcie dalszych, życiowych wyborów. Dodatkowy rok edukacji pozwala dojrzeć do bardzo ważnych decyzji, jeśli brać pod uwagę np. życie zawodowe.

Podczas dyskusji poruszyliśmy także kwestie organizacyjne. Naszym zdaniem budynki szkół podstawowych nie są dostatecznie wyposażone. Trzeba będzie dostosować je do potrzeb dzieci w różnym wieku. Natomiast nowoczesne gimnazja wyposażone w nowoczesne pracownie będą stały puste

Sądzimy, że problematyczne jest także przebywanie w jednym budynku uczniów od 6-7 do 15. roku życia. Dzieci i młodzież mają różne potrzeby i sprawiają różne problemy.

Kolejna kwestia dotyczy nie tak dawno przygotowanych podręczników. Reforma zakłada zmiany w podstawie programowej, więc powoduje to konieczność utworzenia nowych wersji podręczników, a w związku z tym poniesione zostaną koszty.

Reorganizacja sieci szkół przyniesie spadek efektów kształcenia z uwagi na pośpiech, początkowe zamieszanie i znacznie większą liczbę uczniów edukujących się w tej samej placówce.

Debata przyniosła także krytyczne wnioski dotyczące funkcjonowania gimnazjów: konieczność dowożenia uczniów z mniejszych miejscowości, wyrwanie ze znanego, tym samym w opinii dzieci bezpiecznego środowiska, konieczność adaptacji do nowych, nieznanych warunków, stres przed egzaminami.

Te argumenty są istotne, ale naszym zdaniem nie decydują o konieczności likwidacji gimnazjów. Problemom można zaradzić, stosując indywidualne podejście do poszczególnych placówek. Każda szkoła ma przecież swoją specyfikę.

Podsumowując naszą debatę: na pytanie "Czy gimnazja mają zostać wygaszone?" pozytywnie odpowiedziało tylko dwóch uczestników debaty, pozostałych 83 stało twardo na stanowisku, że gimnazja powinny dalej funkcjonować. Problemy, które zdaniem autorów reformy przesądzają o ich likwidacji, nie znikną wraz ze zmianą nazwy szkoły.

Podtrzymujemy tezę naszej debaty - GIMNAZJA SĄ OK!

Gimnazjaliści Gminy Pszczyna


Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych - 19.10.2016
Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych - 19.10.2016


Pszczyńskie Forum Samorządów Gimnazjalnych jest nieformalną organizacją zrzeszającą szkoły gimnazjalne. W projektach forum aktywnie uczestniczą wszystkie gimnazja z gminy Pszczyna.

BM, Magdalena Tyc / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.