pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 17 października 2016
  • wyświetleń: 1952

Nauczyciel III LO prelegentem na Seminarium w Bratysławie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

W dniach 6-8 października, Lucyna Nocoń-Kobiór uczestniczyła w międzynarodowym seminarium w Bratysławie. Wzięła w nim udział na zaproszenie Narodowej Agencji europejskiego programu Erasmus +, w celu przedstawienia prelekcji dotyczącej projektów realizowanych w III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie, w którym naucza języka angielskiego i koordynuje projekty współpracy międzynarodowej.

Nauczyciel III LO prelegentem na Seminarium w Bratysławie - 6-8.10.2016 · fot. III LO


W ramach seminarium w Bratysławie, kilkudziesięciu nauczycieli z 11 krajów, poznawało tajniki europejskiego programu współpracy międzyszkolnej eTwinning. Dowiadywali się, w jaki sposób znajdywać partnerów do współpracy, jak funkcjonuje sam program eTwinning oraz jakie są jego cele.

W ramach warsztatów i prelekcji, w których uczestniczyłam, obecni nauczyciele mieli możliwość zapoznania się bliższego z Europejskim programami współpracy międzynarodowej Erasmus + oraz eTwinning, ale w głównej mierze doskonalili swoje umiejętności w kategoriach motywacji i kreatywności, w odniesieniu do podejmowanych inicjatyw edukacyjnych. Uważa się, że program eTwinning, w ramach którego uczniowie z różnych szkół i wielu krajów współpracują ze sobą, stanowi wizję szkoły przyszłości. Czyli takiej szkoły, gdzie uczeń jest w centrum uwagi, gdzie role są odwrócone, a uczeń podejmuje decyzje co do tego, co go interesuje i w jakiej formie i na jaką skalę chce ten problem eksplorować. Dzięki temu uczniowie doskonalą wiele praktycznych życiowych umiejętności, takich jak: odpowiedzialność, elastyczność, kreatywność, wykorzystanie nowych mediów, tolerancja kulturowa i wiele innych. Czasem nawet sami nie zdają sobie sprawy jak wiele korzyści dają te projekty.W ramach prezentacji przykładów dobrych praktyk, przedstawiałam projekt ‘LearnEnglish+’, jaki zrealizowany został przy współpracy ze szkołami partnerskimi z Francji i z Grecji, a który to projekt w roku bieżącym zdobył I miejsce w Polsce w konkursie ogólnopolskim ‘Nasz Projekt eTwinning 2016’, w kategorii wiekowej 16-18 lat. Projekt ten był tworzony przez tegorocznych już absolwentów naszego liceum z klasy 3B i 3D, którzy wykazali się ogromną wyobraźnią twórczą co do podejmowanych przez siebie działań. Dlatego też tematem przewodnim mojej prezentacji na Seminarium w Bratysławie było nie tylko przedstawienie działań podejmowanych w zrealizowanym projekcie, ale także skupienie się na kreatywności jako istotnym elemencie w każdej formie projektów i w ogóle w edukacji.

W dużej mierze zainspirowały mnie do tego absolwentki naszego liceum, Agnieszka Filipczyk, Angelika Zegrodzka oraz Katarzyna Michalska, które stworzyły bardzo uniwersalną prezentację na temat kreatywności, w bardzo nowoczesnym narzędziu Moovly. Bo właśnie jednym z podstawowych elementów programu eTwinning jest maksymalne wykorzystywanie jak najbardziej nowoczesnych narzędzi multimedialnych, w trakcie poznawania nowej wiedzy, by sprawić, aby edukacja była ciekawa oryginalna i rozwijająca.

Dodatkowo w ramach seminarium, uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi, jakie można wykorzystywać zarówno w ramach zajęć lekcyjnych jak i oczywiście w ramach podejmowanych projektów edukacyjnych.

Zachęcam do uczestniczenia w programie eTwinning, który rozwija nie tylko uczniów, ale także szkołę i nauczycieli, uczestniczących w podejmowanych w tym programie działaniach. Bo właśnie w tym programie uczniowie i nauczyciele mają okazję uczyć się od siebie nawzajem, poznając nowe narzędzia i tworząc nowoczesne wartości edukacyjne.

Poniżej załączam link do platformy zwycięskiego projektu, oraz do prezentacji ‘Creativity’ jaką stworzyły uczennice w ramach realizowanego zwycięskiego projektu, a który być może dla osób znających język angielski okaże się przydatna: www.twinspace.etwinning.net/2594/home

Lucyna Nocoń-Kobiór

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj