Edukacja

  • 30 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3452

Wodne eksperymenty w Przedszkolu nr 21 - zdjęcia

W ramach realizacji tematyki wiązanej z ochroną środowiska dzieci w wielu grupach Przedszkola nr 21 poznawały zasady dbania o środowisko. Jednym z tematów była woda.

Wodne eksperymenty w Przedszkolu nr 21 - 04.2016 · fot. Przedszkole Publiczne nr 21


Dzieci z najstarszej grupy udały się do SGS w Pszczynie. Tematem przewodnim była woda i skąd bierze się ona w naszych domach. Na wysokości zadania stanęła Magdalena Wielgos, która oprowadziła dzieci po laboratorium, często odpowiadając na "trudne" pytania dotyczące ochrony środowiska, a także poprowadziła zajęcia pokazowe i eksperymenty w sali konferencyjnej. W grupie młodszej zaś dzieci stworzyły własne laboratorium.

Przedszkolaki w "wodny dzień" przybyły do przedszkola ubrane w niebieskim kolorze - kolorze kojarzącym się z wodą. Dzień ten rozpoczęły dzieci od wysłuchania pewnej historii o kropelce wody, która potrafiła się zmieniać w inne postacie (para, deszcz, lód, itp.), a potem oczekiwaliśmy gościa, który nam wyjawi wiele tajemnic związanych z tym bezcennym skarbem, jakim jest woda. Naszym ekspertem była mamusia Hani, pani Katarzyna Batorska, która pracuje w SGS POLSKA - branży związanej z ochroną środowiska, gdzie dokonuje się między innymi badań laboratoryjnych wody. Pani Katarzyna pomogła nam stworzyć w sali "małe laboratorium wodne".

Zanim przystąpiliśmy do doświadczeń pani Katarzyna opowiedziała dzieciom, jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka, poznaliśmy jej właściwości fizyczne, dowiedzieliśmy się, co to jest stan skupienia, jak woda łączy się z różnymi substancjami. Dzieci podczas wielu wcześniejszych zajęć dowiedziały się jak można o wodę dbać i dlaczego należy ją oszczędzać. Celem wielu zajęć było uwrażliwienie dzieci na problemy zanieczyszczenia wód. Kiedy poznaliśmy obieg wody w przyrodzie wreszcie mogliśmy przystąpić do działania. Na stole pojawiło się mnóstwo dziwnych naczyń, menzurek, pipetek do dozowania cieczy, przyrządów oraz oczywiście woda i różne środki pozwalające na badania. Na początku dzieci dowiedziały się jak powstają ścieki, zobaczyły jak wygląda zanieczyszczona woda. Dzieci rozumieją, że zanieczyszczona woda jest szkodliwa dla człowieka i dla środowiska. Dowiedziały się także, że nie ma w przyrodzie wody czystej, zawsze zawiera ona substancje rozpuszczone. Woda czysta powstaje tylko w laboratorium, po bardzo trudnych i żmudnych działaniach. Na szczęście istnieją sposoby oczyszczania ścieków, wody.

Pierwsze doświadczenie pokazało, w jaki sposób można oczyścić brudną wodę. Przedszkolaki dowiedziały się, że jest to proces długotrwały i trudny, ale w naszym laboratorium bardzo sprawnie udało nam się oczyścić brudną wodę. Następnie pani Katarzyna wykonała wraz z małymi naukowcami kilka innych fascynujących eksperymentów. Bardzo efektownym eksperymentem był "chemiczny kameleon". Woda, podobnie jak ten gad słynący ze zdolności do zmiany ubarwienia, także przybierała różne kolory. Wszystkie dzieci bardzo pragnęły brać bezpośredni udział w tych działaniach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i ostrożnością wykonywały wszystkie zadania. Najważniejsze było, aby każdy był skupionym i dobrym obserwatorem, bo w pojemnikach z wodą działy się różne, dziwne rzeczy.

Ogromnie dziękujemy pani Katarzynie Batorskiej za poświęcenie nam czasu i przeprowadzenie tych fascynujących działań w grupie oraz pracownikom SGS POLSKA za ciepłe przyjęcie dzieci w swoich laboratoriach.

Przedszkole Publiczne Nr 21

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Przedszkole nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie" podaj