pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 23 grudnia 2015
  • 27 grudnia 2015
  • wyświetleń: 7208

Na podbój zagranicznych rynków

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Niemal 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat pszczyński wyjedzie na praktyki do firm w kilku europejskich państwach. Placówki pozyskały na realizację projektów aż ponad 1,5 mln złotych!

staże
Na podbój zagranicznych rynków pracy · fot. Powiat


"Młodzi technicy we współczesnej Europie" - tak brzmi nazwa projektu, który w 2016 r. będzie realizowany w PZS nr 2 w Pszczynie (szkoła rolnicza) w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Na jego realizację szkoła pozyskała aż ponad 189 tys. euro, czyli ponad 790 tys. zł!

W lutym i marcu pierwsi uczniowie szkoły wyjadą na czterotygodniowe, zagraniczne praktyki zawodowe. W sumie wyjedzie 75 uczniów z II i III klas, kształcących się w zawodach: technik - obsługi turystycznej, informatyki, żywienia i usług gastronomicznych logistyki, ekonomista, mechatronik, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, budownictwa, geodeta oraz hotelarstwa, a wraz z nimi kilku nauczycieli - opiekunów.

Gdzie będą odbywać praktyki? W firmach w Lizbonie i Esposende (Portugalia), Cordobie (Hiszpania), Lipsku (Niemcy), Podbořanach (Czechy) oraz Rimini (Włochy). Uczniowie nie tylko poznają tamtejszy rynek pracy, ale też skorzystają z bogatego programu kulturalnego. Będą również w stałym kontakcie z młodzieżą z innych europejskich państw, która również w tym czasie będzie realizować praktyki w ramach programu.

- Taki wyjazd przyniesie uczniom wiele korzyści - dostarczy wiedzy o oczekiwaniach i wymaganiach europejskiego rynku pracy, wpłynie też dodatnio na ich umiejętności językowe. Na co dzień młodzież uczy się angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego, ale uczniowie, którzy wyjadą do Portugalii czy Czech, przed wyjazdem przejdą kursy językowe - mówi Piotr Cygan, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

Projekty w ramach POWER-u realizowane będą także w innych powiatowych szkołach. "Mam wiedzę, mam umiejętności, nie boję się przyszłości" to tytuł projektu, który w 2016 i 2017 roku realizowany będzie w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie ("Samochodówka"). W sumie 52 uczniów wyjedzie na trzytygodniowe staże do Hiszpanii, Anglii i Niemiec. PZS nr 1 pozyskał na realizację projektu ponad 570 tys. zł.

"Dobra praktyka - lepszy start w przyszłość" - to tytuł projektu, który realizowany będzie w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli. Szkoła pozyskała 180 tys. zł na wyjazd 17 uczniów do hiszpańskiej Valencii.

W sumie na zagraniczne praktyki wyjedzie niemal 150 uczniów powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz opiekunowie. Z zagranicznych staży będą też mieli okazję skorzystać nauczyciele.

W szkołach trwają przygotowania do organizacji wyjazdów. Uczniowie uczą się kultury i zwyczajów państw, w których będą odbywać praktyki, szkolą też języki.

Zagraniczne praktyki uczniów PZS nr 2 w Rimini w 2014 r.

Wymiana w PZS nr 2 - Rimini we Włoszech · fot. PZS nr 2


Praktyki uczniów PZS nr 1 w Niemczech w 2015 r.

Wymiana w PZS nr 1 - Niemcy · fot. PZS nr 1

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj