pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 8 grudnia 2014
  • wyświetleń: 1857

Uczniowie z Wilna w PZS 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Od 15 listopada do 3 grudnia grupa Litwinów przyjechała do PZS nr 2 realizować projekt unijny w ramach programu ERASMUS+ "Pursuit of european qualification in specialists of informational technology and visual communications". Uczniowie z Wilna rozwijali swoje umiejętności w zawodzie technik informatyk. Aby umożliwić odbywanie praktyk uczniom z Litwy szkoła podpisała umowę z firmą SKG S.A. w Bielsku-Białej zajmującą się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania dla firm.

Jednym z celów przedsięwzięcia było nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy PZS nr 2 w Pszczynie a Vilnius Vocational Education and Training Centre of Technology and Business, wzajemne poznanie się, zacieśnianie przyjaźni polsko-litewskiej, budowanie wizji wspólnej przyszłości, wzajemnie poznanie kultur oraz przełamywanie barier stereotypowych.

Pobyt naszych gości to nie tylko praca, ale również poznawanie naszej kultury, historii, zwyczajów oraz regionu, w którym żyjemy. Podczas 3-tygodniowej wizyty młodzież miała możliwość zaznajomić się z historią naszych przodków podczas zwiedzania Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, miasta Kraków oraz Kopalni soli w Wieliczce. Odwiedzili też Beskidy oglądając skocznię narciarską w Wiśle Malince, Zameczek Prezydenta RP w Wiśle, zdobyli Czantorię wyjeżdżając na nią kolejką linową. Odwiedzili Cieszyn wraz z Czeskim Cieszynem oraz Tyskie Browary Książęce.

PZS nr 2 gościła uczniów z Wilna - 15.11 - 3.12.2014 · fot. PZS nr 2


W celu poznania naszej kultury oraz zwyczajów zaprosiliśmy naszych gości do udziału w zajęciach kulturowo-integracyjnych na terenie naszej szkoły. W poniedziałek 1 grudnia br. grupa uczniów z Litwy wspólnie z klasą drugą technikum informatycznego wzięła udział w zajęciach praktycznych "diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej". W ramach zajęć uczniowie podzieleni na zespoły polsko-litewskie zmierzyli się w quizie informatycznym przeprowadzonym w języku angielskim oraz w zawodach w składaniu komputera PC z podzespołów na czas. Uczestnicy podzielili się również spostrzeżeniami dotyczącymi różnic w systemach edukacji obu krajów oraz warunkami zatrudnienia na polskim i litewskim rynku pracy.

Po zwiedzeniu szkoły przyszedł czas na udział wraz z naszymi uczniami w zajęciach z języka angielskiego. Podczas dwugodzinnych warsztatów z języka angielskiego uczniowie PZS nr2 oraz zaproszeni goście z Litwy mieli możliwość nie tylko lepiej się poznać ale również sprawdzić swoje możliwości językowe. Uczniowie wspólnie pracowali nad projektem "Meet my neighbour" , którego celem było wykonanie plakatów dotyczących kraju naszego sąsiada.

Zajęcia przyczyniły się do integracji młodzieży polsko-litewskiej jak również pozwoliły wszystkim jej uczestnikom lepiej poznać naszych sąsiadów, ich zwyczaje oraz jakże ciekawe odmienności.
Następnie nasi przyjaciele z Litwy uczestniczyli w zawodach strzeleckich na szkolnej strzelnicy pneumatycznej.

Mamy nadzieję, że współpraca ze szkołą w Wilnie będzie się dalej rozwijała i niedługo to nasi uczniowie będą mieli okazję poznać kulturę, historię i organizację pracy naszych sąsiadów z północy.

Beata Skrzypczyk

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj