Edukacja

  • 12 maja 2014
  • wyświetleń: 2225

PZS 1 na praktykach w Niemczech

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, kształcący się w zawodzie fryzjer i mechanik pojazdów samochodowych odbywają miesięczną praktykę zawodową w Niemczech.

Głównym założeniem praktyki, realizowanej w ramach projektu Izby Rzemieślniczej, która zaprosiła nas do współpracy jest szkolenie i zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego oraz poznanie ciekawych metod i praktyk dotyczących wykonywanego w przyszłości zawodu.

Niezwykle ważnym aspektem praktyk realizowanych za granicą jest również poznawanie dziedzictwa kulturowego wspólnej Europy.
Realizując te założenia, uczniowie naszej szkoły od dwóch tygodni przebywają w Lipsku i w Schkeuditz. Pobyt uczniów w Niemczech upływa na intensywnej praktyce zawodowej oraz na zwiedzaniu ciekawych miejsc w Lipsku i okolicach. W Lipsku uczniowie zobaczyli Dworzec Główny (największy europejski dworzec czołowy), Operę, Filharmonię, kościoły św. Tomasza, w którym tworzył Bach i kościół św. Mikołaja, dzięki któremu historia Niemiec dzisiaj jest nowoczesna.

PZS 1 na praktykach w Niemczech - 05.2014 · fot. PZS nr 1


Podczas wycieczki do Volkerschlachtdenkmal uczniowie zobaczyli monumentalny pomnik upamiętniający wielką bitwę z października 1813 roku. Wówczas Francuzi, pod wodzą Napoleona, wycofując się spod Moskwy zostali pokonani przez połączone siły prusko-austryjacko-rosyjsko-szwedzkie. Po francuskiej stronie walczyli Polacy pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego, który zginął w tej bitwie. Sam pomnik jest olbrzymi (91m) i można wejść na jego szczyt, przechodząc po drodze przez wielką halę i mnóstwo krętych schodów (w sumie 500), których szerokość zmniejsza się wraz z wysokością. W ramach przygotowania kulturowego i poznawania kraju goszczącego uczniowie udali się na wycieczkę do Berlina, jednego z najciekawszych miast Europy ze względu na swoją historię i upamiętniające ją zabytki, ale przede wszystkim kulturę i sztukę obecną w każdym zakątku miasta oraz niesamowitą atmosferę tętniącego życiem, wielokulturowego miasta.

Olbrzymie wrażenie sprawił już sam wielopoziomowy dworzec główny, na którym krzyżują się szlaki krajowe, międzynarodowe, miejskie S- i U- bahn i na którym funkcjonuje wiele sklepów, restauracji. Zwiedzaliśmy: pałac kanclerza Angeli Merkel, w którym urzęduje, Reichstag gdzie pracuje parlament niemiecki, Bramę Brandenburską miejsce upamiętnienia Holokaustu, nowoczesne centrum Berlina w okolicach Potsdamer Platz, Muzeum Techniki, i wędrowaliśmy wzdłuż miejsc gdzie stał słynny mur berliński. Mieliśmy również okazję przebywać w Meilenwerku byłej remizie tramwajowej a obecnie garażu, w którym stoi pełno zachwycających oldtimerów, czyli samochodów z różnych okresów rozwoju samochodów, Muzeum Egipskim, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata podziwiać popiersie królowej Nefretete.

Zobaczyliśmy katedrę berlińską i centrum dawnego Berlina Wschodniego, stolicy byłego NRD tak zwany, Aleksanderplatz z wieżą telewizyjną. W drugim tygodniu pobytu odbywały się zajęcia praktyczne w pracowniach w Vitalisie, czyli na miejscu. Dziewczyny zgłębiały nie tylko tajniki tworzenia fryzur, ale przede wszystkim makijażu, malowania paznokci, wizażu.


W Niemczech nie ma osobnego zawodu fryzjer. Ktoś, kto zawodowo zajmuje się między innymi uczesaniem musi umieć zaproponować również makijaż stosowny do przeznaczenia. Inaczej, na co dzień, inaczej wizytowo. Dokonuje pełnej stylizacji osoby stosownie do okoliczności. Męska część ekipy natomiast miała odpowiedzialne zadanie splecenia wiązki elektrycznej do przyszłego pojazdu. Zadanie o tyle ważne, że pojazd ten ma być napędzany elektrycznie i od jakości połączeń elektrycznych zależą m.in. przyspieszenie
i bezpieczeństwo konstrukcji. Wtorek grupa 6 mechaników z opiekunem pojechała przez tereny targowe do BMW Werke to znaczy fabryki BMW w Lipsku. Tam w języku angielskim usłyszeliśmy o produkcji, zgrzewaniu, lakierowaniu oraz kompletowaniu nadwozia.

Młodzież pracuje w zakładach zajmujących się diagnostyką i naprawą samochodów, tuningiem a także renowacją, konserwacją czy naprawą samochodów zabytkowych tzw. oldtimerów. Pracując uczestnicy doskonalą swoje umiejętności z zakresu diagnostyki i budowy samochodów. Poznają inne, czasami lepsze sposoby rozwiązywania różnych problemów z zakresu mechaniki a także budowy silnika. Praktykanci poznają również lokalny rynek pracy, podejście do kwestii związanych z relacja pracownik pracodawca, poszerzają swoje zdolności językowe, zyskują umiejętności swobodnego odnajdywania się w nowym środowisku. Poza pracą uczestnicy projektu mają możliwość aktywnego spędzania czasu tzn. mają możliwość zagrania w piłkę nożną, siatkówkę, bilard do dyspozycji jest również playstation, rowery i sala klubowa ośrodka Vitalis, który gości uczestników.

Podsumowując dwa pierwsze tygodnie praktyk stwierdzić można, że dają one młodzieży bardzo dużo zarówno w kwestii zawodowej jak i kulturowo - poznawczej a także społecznej poprzez nawiązywanie współpracy z innymi grupami praktykantów nie tylko z naszego kraju.

PZS nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj