Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 24 września 2012
  • wyświetleń: 5801

Powiat: Zmarł najstarszy nauczyciel

We wtorek 25 września o godz. 11.00 w kościele katolickim w Zebrzydowicach rozpocznie się uroczystość pogrzebowa śp. Józefa Czai. Józef Czaja był ostatnim żyjącym nauczycielem, który uczył w naszym powiecie jeszcze przed II wojną światową.

Urodził się 6 grudnia 1913 roku w Zebrzydowicach. Po ukończeniu w 1934 roku cieszyńskiego Seminarium Nauczycielskiego podjął pracę w Szkole Podstawowej Suszcu.

We wrześniu 1939 r. jako plut. podchorąży dowodził drużyną żołnierzy w starciach z czerwonoarmistami na Wołyniu. Został wtedy poważnie ranny i dostał się do sowieckiej niewoli, ale po jakimś czasie wydano go jako Ślązaka Niemcom. Z niemieckiego stalagu udało mu się uwolnić w ostatnich dniach wojny i w dramatycznych okolicznościach przedostać się pod opiekę wojska amerykańskiego.

Po powrocie z niewoli ponownie podjął pracę w Suszcu, zaś w latach 1946 - 1951 był kierownikiem szkoły w Kobielicach, następnie do 1966 roku w Kryrach. Do czasu przejścia w 1973 roku na emeryturę pracował w przygranicznych Marklowicach k. Zebrzydowic.

Józef Czaja był działaczem ludowym, znanym społecznikiem i wybitnym pedagogiem. Osiągał bardzo wysokie wyniki pracy, udekorowano go licznymi odznaczeniami. Jako kombatanta wojny awansowano go do stopnia podporucznika, następnie porucznika.

Cześć jego pamięci.

Zygmunt J. Orlik

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.