pless.pl

Reklama

Edukacja

  • 17 czerwca 2010
  • wyświetleń: 4805

Afryka - poznać i zrozumieć

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj

Co wspólnego mają Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pszczynie z Ugandą, Sudanem i RPA? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w realizowanym przez szkołę projekcie: "Afryka- poznać i zrozumieć".

Afryka - poznać i zrozumieć


Głównym celem projektu jest kształtowanie postawy obywatelskiej i odpowiedzialności za kraje Globalnego Południa. Jest to projekt wielopłaszczyznowy, w którym szkoła połączyła trzy ogólnoświatowe inicjatywy mające podobne cele, dotykające różnych problemów Czarnego Lądu. W realizację projektu są zaangażowani nauczyciele: Barbara Bednarek, Sławomir Kloc, Maria Kubica, Katarzyna Rozmus Aleksandra Tomaszewska.

Z Ugandą łączy nas już kilka lat program Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego: "Adopcja na odległość", za pośrednictwem którego wspieramy finansowo rozwój i edukację chłopców mieszkających na placówce w Namugongo, kiedyś żyjących na ulicy. Dzięki wsparciu m.in. uczniów naszego gimnazjum, wychowankowie ośrodka CALM: Children and Life Mission (Dzieci i Misja Życia), prowadzonego przez salezjanów, mogą zdobyć zawód i pracę, mogą marzyć  o normalnym życiu.

Sudan - największy kraj Afryki także stał się bliski gimnazjalistom. Poprzez włączenie się w akcję "Studnia dla Południa", której inicjatorem jest Polska Akcja Humanitarna, uczniowie zapoznali się z problemami ludzi mieszkającymi w południowym Sudanie, a głównie problemem dostępu do wody pitnej.

Korzystając z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej PAH przeprowadziliśmy lekcje wychowawcze dotyczące zarówno problemów nadmiaru jak i braku wody pitnej na świecie. Mówiąc o powodzi, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak szybko stanie się ona rzeczywistym problemem Polski - lekcje dosłownie poprzedziły tragiczne wydarzenia. Biorąc udział w akcji "Studnia dla Południa", uczniowie wspierają budowę studni przy Szkole Podstawowej Du Cum w wiosce Pukaowo na przedmieściach miasta Bor.

Trzecie przedsięwzięcie to udział gimnazjalistów w projekcie edukacyjnym "Champions for South Africa - Join the game" , realizowanym przez Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU przy współpracy Komisji Europejskiej, objętym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pretekstem do przybliżenia uczniom wiedzy o życiu "dzieci ulicy" w Afryce Południowej są rozpoczynające się niedługo Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA.

W ramach projektu szkoła otrzymała materiały edukacyjne, w tym interaktywną grę przygodową, która wirtualnie przeniosła uczestników do kraju gospodarzy Mistrzostw Świata. W tym wirtualnym świecie młodzież miała możliwość ingerowania w życie ich rówieśników, była zmuszona do podejmowania samodzielnych decyzji, jednocześnie mogli sprawdzić siebie oraz system własnych wartości.

Ukoronowaniem działań zawartych w projekcie "Afryka- poznać i zrozumieć " były prace naszych uczniów dotyczące omawianych zagadnień. Powstało wiele ciekawych prezentacji multimedialnych , plakatów i wystaw. Redakcja gazetki szkolnej "Drewienko", którą opiekują się nauczycielki: Barbara Bednarek i Aleksandra Śliwka, wydała specjalny numer poświęcony Afryce.

Jednocześnie z inicjatywy uczniów zorganizowaliśmy kiermasz śląskich potraw i słodkości, które przygotowali rodzice oraz nauczyciele. Nieprzypadkowo odbył się on w Dzień Dziecka. Hasło kiermaszu było bardzo wymowne: "Jedząc nasze smakołyki wspomagasz dzieci z Afryki". Razem zebraliśmy kwotę 420 zł.

Mamy nadzieję podwoić tę kwotę, ponieważ już 22 czerwca na terenie naszej szkoły obchodzimy święto pszczyńskich gimnazjów "Basztary". Myślimy, że nasze pyszności będą doskonałym dodatkiem do zabaw gimnazjalistów, a i cel byłby godny wydania symbolicznej złotówki. Serdecznie już dziś zapraszamy wszystkie pszczyńskie gimnazja. Zebrana kwota wesprze naszych afrykańskich kolegów w Ugandzie, Sudanie i RPA.


Jeżeli jeszcze ktoś pyta, czy warto się angażować w sprawy Globalnego Południa, czy warto się przejmować sytuacją rówieśników na Czarnym Lądzie, czy nasze skromne działania mogą coś zmienić odpowiadamy słowami Edgara Halle’ego:

"Jestem tyko jeden, ale przecież jestem jeden
Nie mogę zrobić wszystkiego, ale przecież mogę zrobić coś niecoś
Nie odmówię zrobienia tego co zrobić potrafię."

Maria Kubica

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj