pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 27 października 2008
  • wyświetleń: 4518

Socrates Comenius w SP nr 3

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj

Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, gromadzeniu i tłumaczeniu dokumentów, udało się! Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszczynie, wraz z siedmioma innymi placówkami z całej Europy, została przyjęta do Programu "Uczenie się przez całe życie" Socrates Comenius.

Socrates Comenius w SP nr 3


Poza Polską także Belgia, Bułgaria, Rumunia, Włochy oraz Turcja wezmą udział w projekcie zatytułowanym "Ryby dla wszystkich" ("Fish Without Boarders"), którego nadrzędnym celem jest nawiązanie dialogu międzykulturowego.

W ramach Programu zaplanowano nie tylko spotkania twarzą w twarz, ale również dyskusje na forum internetowym, czy pisanie listów drogą elektroniczną. To właśnie szybki rozwój nowych technologii pozwala na wymianę doświadczeń oraz prezentowanie naszej bogatej kultury całemu światu.

Projekt przyniesie niewymierne korzyści. Uczniowie poznają obyczaje i mentalność różnych narodów, wzbogacą wiedzę dotyczącą problemów środowiska naturalnego, zanieczyszczenia wód, zarządzania wspólnymi źródłami wodnymi, poznają gatunki ryb, a przede wszystkim rozwiną swoje umiejętności językowe. Dla nauczycieli z kolei to przede wszystkim możliwość poznawania zasad funkcjonowania europejskich systemów edukacji oraz wymiana doświadczeń pedagogicznych.

Przed nami jednak dwa lata żmudnej pracy - przeprowadzanie badań, zbieranie informacji, gromadzenie dokumentów, tworzenie książki o wymierających gatunkach ryb, książki kucharskiej oraz zbioru bajek, a także nagrywanie płyt DVD i CD z muzyką i tańcami ludowymi. W efekcie powstanie księga podzielona tematycznie na trzy części. Pierwsza z nich dotyczyć będzie bajek, druga - ekologii i ekonomii, trzecia zaś - gotowania i gastronomii.

Socrates Comenius w SP nr 3 · fot. SP 3


W dniach od 7 do 9 października 2008 roku w Gallarate we Włoszech odbyło się pierwsze spotkanie szkół partnerskich, podczas którego delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie mogła przyjrzeć się pracy tamtejszych pedagogów. Wizyty na lekcjach, rozmowy z uczniami i nauczycielami ukazały zalety i wady włoskiego systemu edukacji.

Szczególnie cenne były dyskusje z przedstawicielami szkól partnerskich i wymiana doświadczeń. Nie zabrakło także rozmów o planach na przyszłość - tworzeniu wspólnej bajki oraz korzystaniu ze specjalnie opracowanej strony internetowej. Uczestnicy spotkania, dzięki prezentacjom multimedialnym, mogli poznać systemy edukacji obowiązujące w krajach partnerskich.

Kolejne spotkanie w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Sokrates Comenius zaplanowano na marzec 2009 roku w Turcji.

SP3

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj