pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 9 października 2008
  • wyświetleń: 11990

Nauczyciel roku z Pszczyny?

Marcin Cyran, urodzony w Pszczynie nauczyciel języka niemieckiego został nominowany do ogólnopolskiej nagrody "Nauczyciel roku 2008".

Nauczyciel roku z Pszczyny?
Marcin Cyran dla swoich uczniów jest autorytetem, sami zgłosili go do konkursu.


Marcin Cyran ma 30 lat, pracuje obecnie w Raciborzu. Do konkursu zgłosili go sami uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Pracę rozpoczął dziesięć lat temu, jeszcze jako student trzeciego roku. W tej samej szkole, w której pracuje i dziś.

Przez uczniów obdarzany kolejno tytułami Najlepszego Nauczyciela, Nauczyciela Kumpla i Najsympatyczniejszego Nauczyciela. W opinii dyrektora szkoły potrafi bronić młodzieży, ale jest też dla niej autorytetem.

Jako pomysłodawca i realizator filmu "Eine kleine masakra" zaryzykował współpracę z uczniami sprawiającymi kłopoty wychowawcze. Film był szeroko komentowany przez media i wciąż jest wykorzystywany przez placówki oświatowe jako przykład profilaktyki uzależnień i działań resocjalizujących.

Poza nauczaniem pan Marcin realizuje się również w zespole muzycznym "Bunkier", w którym gra na perkusji (występował m.in. na festiwalu w Jarocinie). W ten sposób udowadnia, że można skutecznie realizować swoje pasje. Jednocześnie wychowuje następców - kilkoro jego uczniów ukończyło germanistykę i zostało nauczycielami języka niemieckiego.

Uczniowie twierdzą, że "Cyran nie jest jak zwykły banan, on jest jak chiquita" - bo "pośród szarej monotonii dnia, niemiecki jest niczym światełko w tunelu" - czytamy w Głosie Nauczycielskim.

Wyróżniony w konkursie ma bardzo bogate rodzinne tradycje nauczycielskie. Marcin Cyran jest prawnukiem naszego zasłużonego obywatela Franciszka Szczepańczyka, nazwiskiem którego została nazwana ulica w naszym mieście.

Babcia Marcina Cyrana - Ludmiła Kasza (z d. Szczepańczyk) do emerytury uczyła w Starej Wsi, a mama Bożena Cyran (z d. Kasza) też jest z zawodu nauczycielką. Marcin więc podtrzymuje i kontynuuje chlubne tradycje rodziny Szczepańczyków, w której było i jest bardzo wielu nauczycieli.

Finałowa gala - 15 października br. w Zamku Królewskim w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

new / pless.pl

Źródło: Głos Nauczycielski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.