Co, gdzie, kiedy?

  • 29 czerwca 2024
  • 15 lipca 2024
  • wyświetleń: 6402

[ZDJĘCIA] Pranie pachnące sztuką w pięciu lokalizacjach

Ogród Starostwa, osiedle Środmieście, Skansen w Pszczynie oraz teren przy suszeckim GOK-u i goczałkowickim Uzdrowisku - to miejsca, w których pranie zapachnie sztuką! Pierwszą wystawę można już oglądać od czwartku 11 lipca. W miniony weekend zainaugurowane zostały kolejne wystawy. Wernisaże to okazja, by spotkać się z twórcami i poznać bliżej ich artystyczną działalność. W piątek 2 sierpnia zostanie otwarta wystawa Pawła Widery - "Radościowice".

Pranie pachnące sztuką - grafiki Aleksandra Spyry w Skansenie - 14.07.2024
Pranie pachnące sztuką - grafiki Aleksandra Spyry w Skansenie - 14.07.2024 · fot. powiat


Obrazy pszczyńskich artystów pojawią się na płótnach w różnych przestrzeniach powiatu. To inicjatywa Powiatu Pszczyńskiego, który wspólnie z partnerami, promując lokalnych artystów, prezentuje ich twórczość, przenosząc ją w przestrzeń publiczną.

Jako pierwsza swoją wystawę otworzyła w czwartek 11 lipca Monika Balcar-Konieczny. Sznur na pranie zawieszono pomiędzy drzewami w ogrodzie Starostwa od ul. 3 Maja. Podczas wernisażu pszczyńska malarka Monika Balcar-Konieczny przed zgromadzoną publicznością zawiesiła symbolicznie jeden ze swoich obrazów. Każdy z nich emanuje różnorodnymi emocjami - od spokojnych zimowych scenerii po dynamiczne i dramatyczne kompozycje przedstawiające burzowe niebo. Autorka poprzez swoje prace pragnie podzielić się swoją miłością do przyrody, umiejętnością dostrzegania piękna w najprostszych elementach krajobrazu.

Pranie pachnące sztuką. Wystawa Moniki Balcar-Konieczny w ogrodzie starostwa - 11.07.2024 · fot. powiat


- Jestem zaszczycona, że w ten niecodzienny sposób w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką" mogę zaprezentować swoje obrazy - mówiła Monika Balcar-Konieczny, której podczas wernisażu towarzyszyły syn Jakub, który opowiedział, jak rozpoczęła się przygoda jego mamy z malarstwem. - Mama mocno przeżyła śmierć taty. Podstępem zapisałem ją do Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym miejscu odkryty został talent mamy, która maluje to, co gra w jej duszy. W każdym z jej obrazów zawarte jest multum emocji - opowiadał Jakub Konieczny.

Obrazy Moniki Balcar-Konieczny w październiku 2021 roku można było oglądać w centrum przesiadkowym w Pszczynie. Teraz zostały wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami w ogrodzie Starostwa. W piątek 12 lipca sznur na pranie zostanie przewieszony na drzewa przed budynkiem urzędu. W tym miejscu wystawa będzie dostępna do końca wakacji.

Monika Balcar-Konieczny jest współzałożycielką Stowarzyszenia AMEIA ProArtPless, Galerii 13 oraz współzałożycielką Stowarzyszenia i Galerii sztuki "ArtAncla" mieszczącej się w Pszczynie przy ul. Warownej 3. To członkini Klubu Plastyków "Zdrzadełko". Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz plenerach malarskich. Tegoroczna laureatka Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury.

W sobotnie popołudnie 13 lipca w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój otwarto wystawę fotografii "Polska jest piękna" Stowarzyszenia "Przeciw Nicości".

Pranie pachnące sztuką: wystawa fotografii "Polska jest piękna" Stowarzyszenia "Przeciw Nicości" - 13.07.2024 · fot. Rafał Kalinowski, Mirosław Rak, Kazimierz Jastrzembski


Wystawa zdjęć grupy przyjaciół, którą łączy miłość do fotografii, została zaprezentowana przy fontannie przed budynkiem administracji uzdrowiska. Stowarzyszenie Fotograficzne zostało założone przez Mieczysława Wielomskiego w 2015 roku w Goczałkowicach-Zdroju. Skupia fotografików z całej Polski, którzy realizują wspólne projekty. W goczałkowickim uzdrowisku na płótnach zostaną zaprezentowane fotografie z cyklu "Polska jest piękna". Autorzy celowo unikają miejsc promowanych w przewodnikach, ponieważ nie o marketing turystyczny tutaj chodzi, ale pokazanie indywidualnych zachwytów krajobrazem ojczystym. Piękno to nie tylko spektakularne wschody i zachody słońca, perły architektury odwiedzane przez tysiące turystów. Piękno często mieszka w na pozór banalnych miejscach, które mijamy w naszej codziennej wędrówce z pracy do domu i podczas niedzielnych wypadów za miasto.

- Wakacje zachęcają do spacerów, do kontemplacji przyrody i pejzażu, który może stać się inspiracją dla poety, malarza i fotografika. W ten letni czas zapraszamy Państwa do obejrzenia naszych fotograficznych impresji z Polski - zapraszają autorzy fotografii.

Pranie pachnące sztuką - grafiki Aleksandra Spyry w Skansenie - 14.07.2024 · fot. powiat


W niedzielne popołudnie 14 lipca w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej przy dźwiękach Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej została otwarta kolejna plenerowa wystawa w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką". W wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy zaprezentowano 12 grafik Aleksandra Spyry - pszczyńskiego artysty-plastyka, założyciela Zespołu Regionalnego "Pszczyna", inicjatora budowy Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, autora wielu publikacji z zakresu historii i kultury regionalnej.

Prezentowane grafiki powstały w latach 60-90-tych XX wieku inspirowane kręgiem kultury ludowo-sakralnej. Wykonane zostały w technice druku wypukłego - linorytu, drzeworytu i cynkografii. Prace Aleksandra Spyry zaprezentowano w niecodziennej formie. Wydrukowano je na tkaninie dekoracyjnej i wywieszono jak pranie, na sznurze i przypięto klamerkami.

Program pozostałych wernisaży12 lipca, godz. 17.00, osiedle Śródmieście - wernisaż wystawy "Dzieciom" Anny Stoszek-Szroborz - wydarzenie przesunięte - o nowym terminie poinformujemy

Pranie zawisło już przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Poniatowskiego w Pszczynie.

Twórczość Anny Stoszek-Szroborz na "praniu" pojawi się już po raz drugi tym razem będą to obrazy dla dzieci. - O dzieciach w swojej twórczości myślę od zawsze. Uważam, że musi być ktoś, kto od najmłodszych wprowadzi dzieci w świat sztuki - mówi artystka. - Obrazy, które zawisną w przestrzeni miejskiej są właśnie takim prowadzeniem do sztuki, po to aby uwrażliwiać dzieci od maleńkiego na kształt, formę, perspektywę, kolor, czy technikę - wyjaśnia Anna Stoszek-Szroborz. Mieszkańcy Pszczyny nie tylko Ci najmłodsi będą mogli zatem już niedługo podziwiać obrazy ukazujące sympatyczne zabawki z pokoju dziecięcego. Seria akwareli powstała ponad 20 lat temu.

Anna Stoszek-Szroborz maluje i wystawia swoje obrazy od 1974 roku. Jest członkiem "Związku Artystów Plastyków Sztuki Użytkowej". Jej obrazy były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami. Utworzyła i prowadziła Miejski Autorski Salon Wystawowy w Pszczynie. Powołała do życia stowarzyszenie "Ameia Proart - Pless" promujące cyklami wystaw pszczyńskich artystów w województwie śląskim i Polsce. Dzięki m.in. jej inicjatywie w Pszczyńskim Centrum Kultury przy ul. Bednarskiej 13 została utworzona nowa galeria ART13, której celem było promowanie Pszczyny przy pomocy sztuki.

Nowy termin: piątek 2 sierpnia, godzina 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu - wernisaż wystawy "Radościowice" Pawła Widery

Na terenach zielonych obok kina plenerowego w Suszcu odbędzie się wernisaż wystawy "Radościowice - tu, gdzie wszystko jest możliwe". Paweł Widera to artysta pochodzący z Radostowic. Jest samoukiem, który rozpoczął swoją twórczą ścieżkę w 2012 r., kreując własny indywidualny styl malarski. Obrazy, które tworzy, osadzone są w ramach sztuki naiwnej, przypominającej malunki wykonywane przez dzieci. Artysta swoim unikalnym stylem zyskał uznanie wśród przedstawicieli oraz miłośników sztuki prymitywnej, a jego obrazy prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i za granicą.

Paweł Widera jest indywidualistą, nie pozwala narzucać sobie techniki, stylu czy też sposobu myślenia innych artystów, tworząc swoje dzieła, aby oderwać się od codziennej rzeczywistości. Zaprasza odbiorców do wykreowanego przez siebie bajkowego świata - pełnego kolorów, tajemniczych postaci, miejsc, surrealizmu i magii. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz zdobył liczne nagrody i gratyfikacje za swoje osiągnięcia.

O projekcie- W ubiegłym roku ten projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem mieszkańców, którym spodobała się zarówno forma prezentacji obrazów oraz prace naszych twórców. Promujemy lokalnych artystów i konsekwentnie wskazujemy, że dla sztuki każda przestrzeń jest dobra, obrazy mogą zdobić nasze ulice i inne tereny - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński, dodając, że w tym roku odbędzie się aż pięć plenerowych wystaw na terenie trzech gmin. Ich tematyka i technika jest różnorodna - zobaczymy wydrukowane na płótnach krajobrazy, zdjęcia, grafiki. Jedna z wystaw dedykowana jest dzieciom.

- Kolejni partnerzy tego wydarzenia zgłaszali się do nas sami, chcąc w nowatorski sposób prezentować dzieła lokalnych twórców - nie w galeriach, a wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami - zaznacza Kinga Pławecka-Bratek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej.

W lipcu pranie zapachnie sztuką. Plenerowe wystawy w 5 lokalizacjach · fot. powiat


Wernisaże wystaw w ramach tegorocznej edycji "Prania pachnącego sztuką" odbywają się od 11 do 14 lipca. Będzie to okazja, by spotkać się w twórcami i poznać bliżej ich artystyczną działalność.

W ogrodzie Starostwa zobaczymy krajobrazy autorstwa Moniki Balcar-Konieczny, na osiedlu Śródmieście - serię akwareli Anny Stoszek-Szroborz, dedykowanych dzieciom, przy suszeckim GOK-u - wystawę "Radościowice" Pawła Widery, w goczałkowickim Uzdrowisku - fotografie członków Stowarzyszenia "Przeciw Nicości", natomiast w pszczyńskim Skansenie - grafiki Aleksandra Spyry. W organizację wystaw zaangażowały się: Zarząd osiedla Śródmieście, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Powiat Pszczyński, który jest inicjatorem całego projektu.

Pranie będzie pachniało sztuką do końca wakacji.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Suszec

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Suszec" podaj