Co, gdzie, kiedy?

  • 10 kwietnia 2024
  • 12 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 3337

Szósta edycja Akcji SadziMY: Nadleśnictwo Kobiór rozdaje sadzonki

Za nami:

Już w ten piątek - 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, również w Nadleśnictwie Kobiór.

sadzonka, drzewo, drzewko
Ilustracja · fot. pixabay.com


Nadleśnictwo Kobiór zaprasza w piątek 12 kwietnia do udziału w ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Sadzonki drzew leśnych - świerk, jodła, buk i dąb - można będzie otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Kobiór w Piasku ul. Katowicka 141 w godzinach 9:00 do 15:00. Osoby pracujące w tych godzinach mogą umówić się indywidualnie z leśnikami po odbiór - wystarczy zadzwonić pod numer tel. 539 987 171 (Elżbieta Wójtowicz).

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty - informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

akcja sadzimy


Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec - drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Posadź swoje drzewko!

akcja sadzimy

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.