Co, gdzie, kiedy?

  • 7 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 3765

Nowa wystawa w Stajniach Książęcych przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby

Nowa wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, zaprezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego "1798". Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên. Wystawę można oglądać od 26 kwietnia do 30 listopada.

1798 Lâm Duc Hiên - wystawa fotografii w Muzeum Zamkowym
1798 Lâm Duc Hiên - wystawa fotografii w Muzeum Zamkowym · fot. materiały prasowe


Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały w przeciągu 3 lat i kilku wizyt artysty w ochabskiej stadninie. Ukazują relację między koniem i człowiekiem, jeźdźcem i jego wierzchowcem, a także stanowią refleksję nad dziedzictwem najstarszej prywatnej stadniny w Polsce.

Integralną częścią projektu jest przygotowywana do wydania książka o tym samym tytule, której autorami są Piotr Czakański i Lâm Duc Hiên, która ukaże się jesienią tego roku. Jest to epicka opowieść o Tobiasie, realnej postaci związanej z Ochabami, dla której konie są synonimem dobroci i piękna.

Francusko-laotański fotograf Lâm Duc Hiên urodził się w 1966 roku nad brzegiem Mekongu w Laosie, a stamtąd wyemigrował z rodziną do Francji. Zanim tam dotarł, spędził dwa lata w obozie dla uchodźców w Tajlandii, co odcisnęło na nim piętno na zawsze. We Francji artysta uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk pięknych.

Jego otwartość na świat zabarwia jego prace fotograficzne humanistyczną wrażliwością. Zaangażowanie artysty znajduje odzwierciedlenie w jego osobistych projektach, a także w zleceniach dla prasy i organizacji pozarządowych. Rumunia, Rosja, Bośnia, Czeczenia, Rwanda, Sudan, a zwłaszcza Irak to terytoria, które fotografuje. Fotografie Lâm Duc Hiêna dokumentują ogrom zniszczeń spowodowanych głównymi konfliktami końca XX i początku XXI wieku.

1798 Lâm Duc Hiên - wystawa fotografii w Muzeum Zamkowym
1798 Lâm Duc Hiên - wystawa fotografii w Muzeum Zamkowym · fot. materiały prasowe


Artysta zaangażowany jest w ochronę zasobów naturalnych, dokumentuje również wpływ współczesnych zmian na sposób życia wzdłuż rzek Mekong i Niger. Jego prace są regularnie publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych i pokazywane na wystawach. Lâm Duc Hiên jest zdobywcą licznych nagród: prestiżowej nagrody World Press Photo za cykl o mieszkańcach Iraku, nagrody Leica Award, Wielkiej Europejskiej Nagrody miasta Vevey, nagrody Villa Medicis, nagrody Fundacji Jean-Luc Lagardère’a. Artysta jest członkiem agencji fotograficznej Agence VU w Paryżu. Mieszka i pracuje między Francją a Kurdystanem.

Wystawa odbywa się pod kwiatowym patronatem Róża Group. Aranżacje kwiatowe zostały wykonane przy współpracy z mistrzynią florystyki Agatą Szafraniec z Kwiaciarni Zielona Zebra. Dopełnieniem wyjątkowych kompozycji są piękne róże ze Specjalistycznego Gospodarstwa Ogrodniczego Marka Dzidy z Goczałkowic-Zdroju.

Patronem medialnym wystawy jest magazyn Why Story.

Wydarzenia towarzysząceOprowadzanie kuratorskie: w każdy czwartek o godz. 12.00, bezpłatne z biletem wstępu do Stajni oraz wybrane weekendy. Więcej informacji na stronie oraz w mediach społecznościowych.

Finisaż wystawy: wieczór autorski książki "1798", dokładna data wydarzenia podana zostanie w późniejszym terminie.

Kurator wystawy: Dominika Sulińska.

Lâm Duc Hiên

ar / pless.pl

źródło: Muzeum Zamkowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.