Co, gdzie, kiedy?

  • 4 lutego 2024
  • 23 marca 2024
  • wyświetleń: 5472

10. edycja "Wiosny z Fryderykiem" w Pszczynie! Poznajcie program!

Za nami:

Już w marcu w Muzeum Zamkowe w Pszczynie po raz kolejny rozbrzmiewać będzie muzyka Fryderyka Chopina! To już 10. edycja wiosennego cyklu koncertów, które przybliżają twórczość wielkiego kompozytora i zawartą w nich romantyczną duszę i emocjonalność. Koncerty odbywać się będą o godz. 18:00. Przed koncertami oraz w czasie przerw będzie można zwiedzać część apartamentów reprezentacyjnych na I piętrze zamku.

Wiosna z Fryderykiem 2019
Wiosna z Fryderykiem · fot. Muzeum Zamkowe


Koncerty odbędą się w cztery kolejne soboty marca. Każdy z nich poniesie nas w inną tematycznie podróż:

  • 2 marca - "Walc, nie tylko wiedeński", w wykonaniu Rachel Naomi Kudo
  • 9 marca - "Ideał, któremu już pół roku służył", w wykonaniu Chloe Jiyeong Mun i Capriccio Quinet
  • 16 marca - "Dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu" w wykonaniu Jakuba Kuszlika wraz z Stechek Quintet
  • 23 marca - "Śpiewać na fortepianie", w wykonaniu Tomasza Rittera.


Bilety na koncerty można zakupić w kasie Muzeum lub na stronie: https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/

wiosna z fryderykiem


W jubileuszowym roku "Wiosna z Fryderykiem" muzycznie rozkwitać będzie w cztery soboty marca, począwszy od 2 aż do 23, o godz. 18.00. Z koncertami wystąpią znakomici pianiści wykonując głównie repertuar chopinowski. Tłem dla muzyki będzie piękne wnętrze Sali Lustrzanej.

W 2015 roku lat w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie zainaugurowany został cykl koncertów pt. "Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim", którego głównym założeniem jest prezentacja dzieła wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, w wykonaniu uznanych artystów z całego świata, w tym laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pomysł na koncerty chopinowskie odbywające się w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach nagrodził się w 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Pięć lat później cykl miał swą pierwszą pszczyńską odsłonę. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie w ciągu 10 lat wystąpiło 44 artystów - pianistów, kwintety smyczkowe i duety instrumentalne. Wystąpili artyści z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Włoch. Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis - muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Niebawem w Sali Lustrzanej usłyszymy artystów młodego pokolenia, którzy pokochali twórczość Chopina i potrafią zaprezentować cały jej romantyczny koloryt, ekspresję i emocjonalność. Cykl rozpocznie recital fortepianowy zatytułowany "Walc, nie tylko wiedeński"  w wykonaniu Rachel Naomi Kudo. W kolejną sobotę 9 marca, pianistka Chloe Jiyeong Mun zaprezentuje program pt. "Ideał, któremu już pół roku służył". Artystce towarzyszyć będzie Capriccio Quinet. Następnie 16 marca Jakub Kuszlik wraz z Stechek  Quintet zaproszą nas na "dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu".
Na finał "Wiosny z Fryderykiem" 23 marca, koncert pt. "Śpiewać na fortepianie" wykona Tomasz Ritter. Pianista, zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra na fortepianie marki Erard z 1839 roku.

Pełen program koncertów: https://zamek-pszczyna.pl/

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.