Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 października 2023
  • 14 listopada 2023
  • wyświetleń: 2007

"Pogodejmy po naszymu" - 26. edycja konkursu dla miłośników gwary

Za nami:

Przed nami XXVI edycja konkursu "Pogodejmy po naszymu". Miłośnicy gwary śląskiej spotkają się w Goczałkowicach 21 listopada.

Śląska gwara to spuścizna minionych pokoleń i elementarna część kultury Górnego Śląska. To obraz języka żywego, obecnego w życiu wielu tradycyjnych rodzin, gdzie nadal pozostaje intymnym językiem prywatności. Archetypiczne piękno tej mowy, jej bogactwo i żywotność przyczyniają się na co dzień do budowania poczucia przynależności i przywiązania do granic swej małej, regionalnej ojczyzny.

Na utrwalanie "godki" śląskiej, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia, ważny wpływ mają inicjowane przez miłośników tradycyjnej kultury: zespoły regionalne, liczne przeglądy i konkursy gwarowe, które stwarzają sposobność do odkrywania źródeł swego pochodzenia i budowania tożsamości.

Do ich kręgu należy organizowany od lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju Międzygminny Konkurs "Pogodejmy po naszymu". Tegoroczna edycja odbędzie się 21 listopada w siedzibie GOK.

Do pobrania:


Zaproszenie do udziału w konkursie "Pogodejmy po naszymu"

BM / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Goczałkowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj